Jak zaprojektować dobre schody wewnętrzne?

Obecnie schody w domach nie muszą być ukryte w klatce schodowej lub wciśnięte w zakątki pomieszczeń. W projektach coraz częściej przewiduje się dla nich miejsce w otwartych przestrzeniach holu, salonu czy pokoju dziennego. W ten sposób stają się atrakcją wnętrza. Przystępując do projektowania schodów wewnętrznych, należy pamiętać o kilku istotnych warunkach.

Wybieramy rodzaj schodów pasujący do wnętrza

Zazwyczaj decyzja dotycząca schodów zapada na etapie projektowania domu. Decydujemy o tym, czy będą to schody żelbetowe, czy samonośne. Schody żelbetowe wykonuje się z betonowej, zbrojonej stalowymi prętami płyty i wiąże ze stropem i fundamentami. Konstrukcję tych schodów wykonuje się na etapie stanu surowego. Są one solidne, bardzo trwałe, ognioodporne i przyjmuje się, że także najbardziej bezpieczne. Możemy je wykończyć wedle naszego gustu: drewnem, płytkami, kamieniem, wykładziną dywanową.

Alternatywą dla schodów żelbetowych są schody na konstrukcji samonośnej, zazwyczaj drewniane lub metalowe. Zajmują one mniej miejsca. Montowane są dopiero na etapie wykańczania domu. Jak mówi ekspert z firmy Melagu, która ma w swojej ofercie tego typu schody:

Gotowe schody modułowe są proste i szybkie w montażu. Możliwości wyboru są duże, oferujemy rozmaite materiały, kształty, balustrady. I tak naprawdę wystarczy 2-3 dni, aby cieszyć się nowymi schodami.

Warto wybrać taką konstrukcję, która nie zaburzy proporcji w domu. Schody żelbetowe mogą przytłoczyć i optycznie zmniejszyć pomieszczenie, schody modułowe mają lżejszy wygląd, nawet jeśli ich konstrukcja jest pełna.

Pamiętajmy o parametrach

Schody powinny mieć określone wymiary. Za wygodne przyjmuje się schody, których stopnie mają 16 cm wysokości i 30 cm szerokości. Wymagane przepisami prawa budowlanego minimum szerokości schodów wewnętrznych to 80 cm (między poręczami balustrady). Ich kąt nachylenia nie powinien przekraczać 36 stopni. Przyjęto również, że ciąg schodów nie może mieć więcej niż 17 stopni, ale najwygodniejszy liczy ich od 9 do 12. Balustrady montowane przy schodach nie mogą być mniejsze niż 90 cm. Jeżeli w domu są dzieci, przerwy w balustradzie muszą mieć najwyżej 12 cm, niezbędna jest dodatkowa poręcz na wysokości 75 cm. Wszystkie szczegółowe zapisy dotyczące schodów reguluje prawo budowlane.

Dbajmy o bezpieczeństwo

Wybierając schody należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo domowników. W domu, w którym mieszkają dzieci, osoby starsze, czy mające problemy z poruszaniem się, a także zwierzęta, nie polecane są schody ażurowe. Lepszym pomysłem będą schody pełne. Warto zastanowić się też nad zabezpieczeniem antypoślizgowym, np. listwami z aluminium.

Dla bezpieczeństwa istotne jest również odpowiednie oświetlenie schodów. Popularnym sposobem jest umieszczanie lampek LED w konstrukcji stopni, dobrze sprawdzają się również kinkiety zawieszone na ścianie, czy jedna duża lampa nad schodami. Z pewnością warto zainstalować włączniki, umożliwiające zapalanie i gaszenie światła na górze i na dole schodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu