Jak zaprojektować dom?

Dom to spełnienie marzeń wielu osób, które pragną posiadać swoje wyjątkowe miejsce na ziemi. Jak się jednak okazuje, budowa domu to długa i nie zawsze łatwa droga. Warto jednak zainwestować czas i pieniądze w spełnianie marzeń. Jednym z kluczowych etapów realizacji takiej inwestycji jest stworzenie projektu domu. Co warto wiedzieć na ten temat i jak zabrać się do projektowania własnego domu?

 

Projekt domu a działka budowlana

Wbrew pozorom zaprojektowanie domu nie jest sprawą łatwą. Wymaga to wiedzy, czasu i umiejętności, ale też odpowiedniego przygotowania. Warto pamiętać, że projektowanie domu zaczyna się już na etapie zakupu działki budowlanej. Dlaczego tak jest?

Wynika to z uregulowań prawnych, które określają możliwości zabudowy na danym terenie. – Mówi przedstawiciel Spółki Inland zajmującej się sprzedażą działek budowlanych w Kobylance na Osiedlu Nowy Horyzont. – W tym celu warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania lub też warunkami zabudowy przewidzianymi dla naszej działki. W ten sposób dowiemy się, jakie wymiary, ile kondygnacji i jakie technologie może posiadać stawiany budynek. Dopiero na tej podstawie możemy przystąpić do prac nad projektem domu.

Tutaj mamy do wyboru kilka możliwości. Możemy zdecydować się na zakup projektu gotowego, który zaadaptujemy na własne potrzeby. Można również samodzielnie zaprojektować dom, ponieważ jednak wymaga to fachowej wiedzy i umiejętności, warto tu skorzystać z usług architekta, który wykona projekt na indywidualne zamówienie. Wspólnie z nim zaplanujemy wszelkie detale dotyczące wymarzonego domu, przedstawiając mu swoją wizję i pomysły.

Co powinien zawierać projekt domu?

Projekt domu powinien w pełni odpowiadać potrzebom przyszłych domowników, a więc musi być dostosowany do liczby i preferencji członków rodziny. Nie bez znaczenia jest również budżet, jakim dysponuje inwestor. Ważne jest też kryterium energooszczędności, gdzie warto zwrócić uwagę na bryłę budynku i jego zorientowanie względem stron świata. Najważniejsze z punktu widzenia inwestora jest rozplanowanie kondygnacji i znajdujących się tam pomieszczeń, a więc rozmieszczenie poszczególnych ścian, drzwi oraz okien. To tzw. architektoniczna część projektu, w której powinny być zawarte rzuty oraz przekroje parteru i pięter, ale też rzuty dachu i więźby. Tu też ujęte zostaną rysunki detali i elewacji. Równie istotna jest część konstrukcyjna projektu, która koncentruje się na opisie technicznym i rysunkach konstrukcyjnych uwzględniających obliczenia statyczne oraz wytrzymałościowe, a także zestawienia materiałów budowlanych. Kolejny element projektu domu to część instalacyjna, gdzie powinny znaleźć się plany dotyczące rozmieszczenia i specyfiki urządzeń oraz innych elementów instalacji wodociągowej, kanalizacji, C.O., a także elektrycznej i ewentualnie gazowej. Wszystkie te elementy, dostosowane do wymagań domowników,  powinny tworzyć spójną całość stanowiącą podstawę budowy funkcjonalnego, wymarzonego domu.

Regulamin korzystania z serwisu