Kamień naturalny czy sztuczny – co wybrać?

Współczesne technologie sprawiły, że decydując się na kamień wykończeniowy, mamy do wyboru materiały naturalne oraz kamień sztuczny, tzw. konglomerat. Rozwiązania te różnią się znacznie i powinny być dostosowywane do potrzeb danego miejsca i stylu użytkowania. Jakie są cechy odróżniające kamień naturalny od sztucznego i jakie są przewagi każdego z nich?

Charakterystyka kamienia naturalnego

Kamień naturalny kusi nas swoją unikatowością, niepowtarzalnością wzoru i wieloletnią trwałością. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że tak jak każdy fragment skały ma inny wygląd, tak też różne będą ich właściwości.

Naturalny kamień jest niepowtarzalny. Jest to ogromna zaleta estetyczna, ale pod względem funkcjonalnym może się to okazać wadą. Ten sam rodzaj kamienia może mieć różne właściwości, ponieważ ma inną historię geologiczną – mówi ekspert z firmy Hullebusch.

Kamień naturalny występuje w rozmaitych formach, a dzięki nowoczesnym metodom obróbki można go łatwo dostosowywać nawet do nawet najbardziej nietypowych warunków. Nie wymaga zbyt dużo troski, a odpowiednio zakonserwowany będzie służył latami. Z uwagi na różnorodność wyglądu, kształtów i właściwości można wybrać taki, który idealnie odpowie na nasze potrzeby.

Co trzeba wiedzieć o kamieniu sztucznym?

Kamień sztuczny, inaczej konglomerat lub kompozyt, składa się z naturalnych surowców skalnych, pigmentów, żywic naturalnych oraz rozmaitych domieszek, które modyfikują jego właściwości. Skład danego typu kompozytu jest zawsze taki sam, podobnie jak rozmieszczenie składników i gęstość materiału – są identyczne we wszystkich miejscach np. płyty. Pozwalają na to zestandaryzowane procesy produkcyjne. Kamień naturalny jako efekt działania sił geologicznych nigdy nie jest idealnie równomierny.

Kamień sztuczny powstał po to, aby dać klientom tańszą alternatywę kamienia naturalnego. Kompozyty przypominają go wyglądem, są jednak w pełni przewidywalne i powtarzalne pod względem parametrów. Dzięki żywicom nie wchłaniają wody i nie przyjmują brudu, a gdyby już do tego doszło, szlifowanie przywraca im blask. Pigmenty sprawiają, że sztuczny kamień może mieć dowolny kolor, co jest niemożliwe w przypadku kamienia naturalnego. Konglomeraty kwarcytowe są nawet pięć razy mocniejsze niż granit.

Kompozyty są natomiast ograniczone pod względem kształtów. Najczęściej są to różnych rodzajów płyty. Wynika to z seryjności produkcji. Jeżeli marzą nam się naturalne nieregularne formy, tradycyjny kamień jest póki co niezastąpiony.

Regulamin korzystania z serwisu