Szlaban na kartę

Karta i pilot. Od czego zależy sposób otwierania szlabanu?

Szlabany wykorzystywane są na szeroką skalę w miejscach o ograniczonych możliwościach wjazdu. Można je otwierać na kilka sposobów: najczęściej spotykane to karta lub pilot. Od czego zależy sposób otwierania szlabanu oraz kiedy zastosować otwieranie za pomocą pilota, a kiedy lepsza będzie karta? Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom sterowania szlabanami.

Liczba użytkowników oraz umiejscowienie szlabanu

Liczba użytkowników szlabanu wiąże się jednocześnie z miejscem, w którym szlaban zostanie postawiony. Dla przykładu: na zamknięte osiedle może wjechać tylko określona grupa ludzi – mieszkańców lub ich gości. W tym przypadku lepiej sprawdzą się piloty, które zostaną wydane jedynie właścicielom posesji. Wówczas szlaban będzie można otwierać na większą odległość, np. bez wychodzenia z domu – oczywiście jeśli tylko pozwolą na to warunki.

W przypadku, kiedy szlaban elektromechaniczny zostanie postawiony na ogólnodostępnym parkingu, np. pod sklepem lub w centrum handlowym, rozdawanie pilotów mija się z celem. Dziennie przez szlaban mogą przejeżdżać setki, a nawet tysiące użytkowników. Wówczas lepiej sprawdzi się system kart wydawanych przy wjeździe i oddawanych przy wyjeździe lub kart jednorazowych, które po wyjeździe mogą zostać wyrzucone.

Jeśli z wjazdu ograniczonego przez szlaban mogą korzystać wyłącznie określone osoby (mieszkańcy, pracownicy firmy), zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie pilot.

Wygoda korzystania

Za pilotem przemawia również wygoda korzystania. Zwykle szlaban można otworzyć z odległości nawet kilkunastu metrów – a więc nie trzeba podjeżdżać blisko czytnika, otwierać okna oraz przykładać karty. Wystarczy tylko wcisnąć przycisk na pilocie, który dla wygody kierującego może zostać umieszczony w uchwycie samochodowym, który można przyczepić do osłony przeciwsłonecznej po stronie kierowcy. Szeroki wybór szlabanów oraz akcesoriów dodatkowych, w tym pilotów oraz uchwytów, znajdziemy w ofercie producenta napędów do automatyki Motorline.

W przypadku kart zbliżeniowych niezbędne jest umiejscowienie czytnika. Zwykle montuje się go po lewej stronie samochodu, aby kierowca mógł podjechać na tyle blisko, by bez konieczności wysiadania mógł przyłożyć kartę i otworzyć szlaban. Rozwiązanie to wymaga jednak miejsca pośrodku przejazdu, a tym samym zwężenia pasów ruchu. Jednak, jak już wspomnieliśmy, w przypadku miejsc, w których codziennie poruszają się setki lub tysiące osób, jest to rozwiązanie najkorzystniejsze – nawet za cenę mniejszej wygody dla kierowców.

Rozwiązania łączone

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby szlaban wyposażyć w rozwiązania łączone, zapewniając wygodę pracownikom i dostęp klientom. Możliwość otwierania szlabanu zarówno za pomocą pilota, jak i karty, sprawdzi się przede wszystkim w miejscach, w których dostęp do przestrzeni ograniczonej szlabanem mają osoby uprawnione (dyrektorzy, kierownicy, pracownicy, którzy mają wyznaczone miejsce parkingowe) oraz goście i klienci, którzy mogą skorzystać z chwilowego postoju, dzięki możliwości pobrania karty.

Jednocześnie przejazdy mogą być rejestrowane lub dostępne wyłącznie w określonych godzinach, np. od poniedziałku do piątku albo w godzinach pracy sklepu lub biura. Dzięki temu możliwe jest zachowanie pełnej kontroli nad możliwością przejazdu, a tym samym ograniczenie wjazdów nieuprawnionych.

Regulamin korzystania z serwisu