Ławka i kosz w parku

Ławki i kosze w przestrzeni publicznej

Za funkcjonalność i atrakcyjność przestrzeni miejskich odpowiada mała architektura. Prawidłowy dobór elementów małej architektury podnosi komfort korzystania z przestrzeni publicznych i ma bezpośredni wpływ na ich estetykę. Elementy te to drobne formy architektoniczne, nie będące budynkami. Najważniejsze są elementy użytkowe, do których należą m.in. ławki i kosze na śmieci. Jaką pełnią rolę w przestrzeni publicznej?

Ławki w przestrzeni publicznej

Ławki są stałym elementem miejskiej architektury i są ustawiane w przestrzeni publicznej tak, aby każdy mógł z nich skorzystać. Ławki powinny być dostosowane do potrzeb różnych grup użytkowników, np. dzieci, seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Dzięki temu ławki będą zapewniały komfort odpoczynku szerokiemu gronu osób. Wygoda jest bowiem jednym z najważniejszych czynników, którym należy kierować się podczas wyboru odpowiednich ławek do przestrzeni publicznych. Ławki z oparciem doskonale sprawdzą się w parkach i na deptakach, gdzie można odpocząć, porozmawiać lub poczytać książkę. Ławki bez oparcia bardziej nadają się do umiejscowienia w takich punktach, gdzie ludzie przysiadają tylko na chwilę, czekając na umówione spotkanie lub autobus.

Ławki powinny być także trwałe, solidne oraz bezpieczne. Należy je stabilnie osadzić w gruncie lub na stałe przytwierdzić do podłoża, np. do chodnika. Dobrze, aby były również łatwe w utrzymaniu czystości – brudna ławka zniechęca bowiem do siedzenia i spędzenia na niej choćby krótkiej chwili. W zależności od materiału, z którego ławki zostały zrobione, możemy wybierać spośród ławek stalowych, betonowych, żeliwnych lub drewnianych. Ławki drewniane cieszą się największą popularnością, ponieważ idealnie komponują się z innymi detalami przestrzeni, bez względu na ich stylistykę i charakter. Jest to istotne ze względu na ostatnią, ale równie ważną funkcję ławek w przestrzeni publicznej jako elementów kompozycyjnych, mających na celu podniesienie walorów estetycznych miejsca, w którym zostały ustawione oraz współtworzenie klimatu miasta – zauważa nasz rozmówca z firmy Arret, producenta małej architektury.

Kosze w przestrzeni publicznej

Korzystanie z przestrzeni publicznej wymaga przestrzegania wielu zasad, wśród których jest wspólna dbałość o porządek i czystość. Kosze w przestrzeni publicznej pomagają kształtować te zachowanie mieszkańców. Odpowiednia ilość oraz umiejscowienie koszy w miejskiej przestrzeni pomaga w utrzymaniu czystości, oczywiście pod warunkiem, że są one regularnie opróżniane. Dostęp do nich powinien być łatwy oraz powinny być rozmieszczone w odpowiednich odległościach tak, aby zbyt duża odległość nie prowokowała do wyrzucania śmieci na ziemię. Kosze na śmieci należy umieścić przy każdej ławce oraz w miejscach o największym natężeniu ruchu pieszych.

Współczesne kosze na śmieci to designerskie elementy małej architektury, idealnie współgrające z wyglądem ławek oraz pozostałymi elementami przestrzeni. Wykonane mogą być z tych samych komponentów, z których wykonywane są ławki w przestrzeniach publicznych, czyli drewna, stali, żeliwa oraz betonu, lub mogą być wykonane z blachy. Dzięki temu cechują się wyjątkową trwałością. Mogą być mocowane na okrągłym lub kwadratowym słupku, mocowane na stałe do podłoża lub wkopywane w ziemię.

Wiata przystankowa, czyli ławka, kosz i osłona – w jednym

Wiaty przystankowe również zaliczane są do mebli małej architektury i stanowią połączenie ławki, kosza oraz osłony dla pasażerów przebywających na przystankach lub peronach. Dzięki osłonie wiaty przystankowe chronią pasażerów przed deszczem i wiatrem. Ich zadaniem jest umożliwienie komfortowego oczekiwania na publiczny środek transportu. Konstrukcje wiat przystankowych zazwyczaj są otwarte, czyli posiadają jedynie trzy ściany – dwie boczne oraz tylną.  Wymagają one posadowienia przy użyciu elementów kotwiących, aby były stabilne oraz bezpieczne.

Do niedawna wiaty przystankowe cechowały się niskimi walorami estetycznymi, dziś jednak z powodzeniem mogą zdobić przestrzeń publiczną, odznaczając się atrakcyjną formą konstrukcyjną. Ponadto zmieniło się także ich wyposażenie. Oprócz standardowych ramek z rozkładami jazdy możemy spotkać także gabloty informacyjne lub reklamowe, wbudowane w boczne ściany osłony.

Regulamin korzystania z serwisu