Na czym polega projektowanie BIM?

BIM (ang. Building Information Modeling, pol. Modelowanie informacji o budynku) to koncepcja, która dokonała rewolucji w podejściu do projektowania oraz realizacji inwestycji budowlanych. Jej wdrożenie wymaga wielu zmian dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w realizację inwestycji, jednak wiąże się z licznymi korzyściami. Na czym polega projektowanie BIM i jakie są najważniejsze zalety tej technologii?

Nie tylko model 3D

Dla laika model BIM może wyglądać jak zwykły model 3D, który zawiera wyłącznie bryłę i geometrię. W rzeczywistości jest to jednak model, z którego, jeżeli jest odpowiednio przygotowany, można pozyskać wiele ważnych informacji. W trakcie tworzenia projektu w technologii BIM poszczególnym elementom modelu zostają przypisane dodatkowe parametry. Dzięki wprowadzeniu określonych parametrów, takich jak klasa betonu, odporność ogniowa czy koszt, model BIM staje się ogromną bazą danych, na podstawie których można tworzyć zestawienia, kalkulacje czy analizy danych technicznych. Elementy modelu BIM odzwierciedlają nie tylko geometrię poszczególnych jego części, ale także ich wzajemne relacje. Modyfikacja jednego elementu skutkuje zatem automatyczną zmianą innych elementów z nim powiązanych. Dzięki temu możliwe jest znaczące ograniczenie występowania nieprzewidzianych niespodzianek podczas realizacji obiektu – tłumaczy specjalista z biura projektów Fort Polska z Bydgoszczy, które wykorzystuje technologię BIM w codziennej pracy.

Zdecydowanie się na projekt w technologii BIM sprawia, że kluczowy staje się proces inicjalizacji projektu, który znacznie się wydłuża. Dodatkowe nakłady czasu na projektowanie pozwalają jednak znacznie zredukować koszty inwestycyjne, dzięki czemu technologia BIM jest opłacalna ekonomicznie, szczególnie biorąc pod uwagę cały cykl życia obiektu.

Korzyści z zastosowania projektu w technologii BIM dla poszczególnych uczestników procesu inwestycyjnego

Projekt w technologii BIM jest znacznym ułatwieniem dla wszystkich osób zaangażowanych w powstawanie obiektu. Po pierwsze jest dużym udogodnieniem dla projektantów. Dzięki BIM można testować różne warianty i schematy już w fazie projektu, co pomaga wybrać ten, który najbardziej odpowiada oczekiwaniom inwestora. Poza tym model BIM pozwala projektantom wykryć wszystkie kolizje, które pojawiają się na styku różnych branż, dzięki czemu mogą one zostać wyeliminowane już na etapie projektowania. Po drugie technologia BIM jest przydatna dla wykonawców. Podczas realizacji obiektu mają oni ciągły i natychmiastowy dostęp do informacji o kosztach inwestycji oraz harmonogramach. Po trzecie model BIM może być wykorzystywany również po ukończeniu obiektu. Zarządzający budynkiem mogą analizować dane umieszczone w modelu eksploatacyjnym, co znacznie ułatwia planowanie prac konserwacyjnych i remontowych.

Z zalet współpracy z biurami projektowymi, które wykorzystują technologię BIM, coraz częściej zdają sobie sprawę również sami inwestorzy. Modele obiektów mogą być na bieżąco aktualizowane zgodnie z życzeniami klientów, a jednocześnie mogą oni od razu poznać wpływ wprowadzonych zmian na koszty projektowanej inwestycji. Liczba zapytań ofertowych związanych z BIM stale rośnie. I nic w tym dziwnego, bo intensywny rozwój technologii BIM to nie tylko teraźniejszość – to przede wszystkim najbliższa przyszłość.

Regulamin korzystania z serwisu