Nadproża jako elementy konstrukcyjne

Nadproże to element konstrukcyjny przeważnie umieszczany ponad otworami w ścianie. Jego zadaniem jest przenoszenie ciężaru z wyższych partii ściany, a tym samym ochrona otworu. Nadproża najczęściej wykonuje się z żelbetonu, strunobetonu i z prefabrykatów. Jest to istotny element, od którego zależy wytrzymałość konstrukcji. Czym są nadproża i jakie mają zastosowanie? Dowiedz się więcej!

Czym są nadproża?

Belka nadprożowa to ważny element każdego budynku. Przykrywa ona od góry otwory ścienne i okienne, wzmacniając tym samym ich konstrukcję. Nadproże zaprojektowane jest w taki sposób, aby z powodzeniem przenosić ciężar ściany znajdującej się bezpośrednio ponad otworem.

Nadproża, zgodnie ze sztuką budowlaną, są montowane na etapie budowy konstrukcji budynku. Najczęściej wykonuje się je z tego samego materiału co resztę przyległej ściany. Nadproża mogą być także wykonane z żelbetonu, drewna i innych materiałów. Należy wtedy jednak pamiętać o późniejszym zabezpieczeniu ich przed wilgocią i innymi negatywnymi czynnikami środowiskowymi – zdradza kulisy prac budowlanych w zakresie nadproży ekspert z firmy Tele-Strop-System.

Przy montowaniu nadproży należy szczególną uwagę zwrócić na ich typ, konstrukcję i wymaganą rozpiętość.

Jak stosowane są nadproża w budownictwie?

Sposób montażu nadproży w dużej mierze zależy od ich rodzaju. Najłatwiejsze w zastosowaniu są nadproża prefabrykowane. Nie ma konieczności ich wylewania na miejscu budowy, co znacząco zmniejsza czas ich właściwego osadzenia. Tego typu nadproża nie wymagają wzmocnień w postaci zbrojenia. Są one także zdecydowanie lżejsze od ich wylewanych odpowiedników.
W związku z tym doskonale nadają się w przypadku większych budowli, w których masa konstrukcji ma duże znaczenie dla wytrzymałości konstrukcji.

Nadproża prefabrykowane najczęściej produkowane są:

  • w kształcie litery L,
  • w kształcie litery U.

Wybiera się je w zgodzie z rodzajem materiału, z którego wykonywane są ściany i ilość jej warstw. W nadprożach do ścian trójwarstwowych często spotyka się podwójne łączenie, zarówno z warstwą wewnętrzną, jak i z wypustami do zewnętrznych warstw ścian.

Nadproże jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym budynku. Jego niewłaściwy rodzaj, niepoprawne osadzenie i niska trwałość mogą skutkować pękaniem ścian i powstawaniem tzw. mostków cieplnych (brak wystarczającej izolacji termicznej).

Warto pamiętać także, że nadproża powinno się montować bez względu na kształt ściany. Na rynku dostępne są nadproża łukowe i zaokrąglone, które z powodzeniem można dopasować do projektu budynku.

2 odpowiedzi na “Nadproża jako elementy konstrukcyjne”

  1. oprolevorter pisze:

    Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?

  2. oprolevorter pisze:

    I think this is among the most vital information for me. And i’m glad reading your article. But should remark on some general things, The site style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu