Nadproża jako elementy konstrukcyjne

Nadproże to element konstrukcyjny przeważnie umieszczany ponad otworami w ścianie. Jego zadaniem jest przenoszenie ciężaru z wyższych partii ściany, a tym samym ochrona otworu. Nadproża najczęściej wykonuje się z żelbetonu, strunobetonu i z prefabrykatów. Jest to istotny element, od którego zależy wytrzymałość konstrukcji. Czym są nadproża i jakie mają zastosowanie? Dowiedz się więcej!

Czym są nadproża?

Belka nadprożowa to ważny element każdego budynku. Przykrywa ona od góry otwory ścienne i okienne, wzmacniając tym samym ich konstrukcję. Nadproże zaprojektowane jest w taki sposób, aby z powodzeniem przenosić ciężar ściany znajdującej się bezpośrednio ponad otworem.

Nadproża, zgodnie ze sztuką budowlaną, są montowane na etapie budowy konstrukcji budynku. Najczęściej wykonuje się je z tego samego materiału co resztę przyległej ściany. Nadproża mogą być także wykonane z żelbetonu, drewna i innych materiałów. Należy wtedy jednak pamiętać o późniejszym zabezpieczeniu ich przed wilgocią i innymi negatywnymi czynnikami środowiskowymi – zdradza kulisy prac budowlanych w zakresie nadproży ekspert z firmy Tele-Strop-System.

Przy montowaniu nadproży należy szczególną uwagę zwrócić na ich typ, konstrukcję i wymaganą rozpiętość.

Jak stosowane są nadproża w budownictwie?

Sposób montażu nadproży w dużej mierze zależy od ich rodzaju. Najłatwiejsze w zastosowaniu są nadproża prefabrykowane. Nie ma konieczności ich wylewania na miejscu budowy, co znacząco zmniejsza czas ich właściwego osadzenia. Tego typu nadproża nie wymagają wzmocnień w postaci zbrojenia. Są one także zdecydowanie lżejsze od ich wylewanych odpowiedników.
W związku z tym doskonale nadają się w przypadku większych budowli, w których masa konstrukcji ma duże znaczenie dla wytrzymałości konstrukcji.

Nadproża prefabrykowane najczęściej produkowane są:

  • w kształcie litery L,
  • w kształcie litery U.

Wybiera się je w zgodzie z rodzajem materiału, z którego wykonywane są ściany i ilość jej warstw. W nadprożach do ścian trójwarstwowych często spotyka się podwójne łączenie, zarówno z warstwą wewnętrzną, jak i z wypustami do zewnętrznych warstw ścian.

Nadproże jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym budynku. Jego niewłaściwy rodzaj, niepoprawne osadzenie i niska trwałość mogą skutkować pękaniem ścian i powstawaniem tzw. mostków cieplnych (brak wystarczającej izolacji termicznej).

Warto pamiętać także, że nadproża powinno się montować bez względu na kształt ściany. Na rynku dostępne są nadproża łukowe i zaokrąglone, które z powodzeniem można dopasować do projektu budynku.

Regulamin korzystania z serwisu