Najczęstsze błędy popełniane przy zakupie mieszkania

Do zakupu własnego mieszkania warto się dobrze przygotować. Nie mamy tu na myśli wyłącznie podstawowego aspektu, jakim jest gromadzenie gotówki czy zbadanie możliwości zaciągnięcia kredytu. Rynek nieruchomości jest niezwykle złożony i obfituje w pułapki, niebezpieczne przede wszystkim dla osób, które planują kupno pierwszego mieszkania. Podpowiadamy, przed czym mieć się na baczności.

 

Inwestycja w nieruchomość wiąże się oczywiście ze sporymi wydatkami. Operacje finansowe, które towarzyszą nabywaniu mieszkania, są bardzo skomplikowane, a kalkulując koszty, trzeba brać pod uwagę nie tylko cenę za metr kwadratowy.  Młodzi inwestorzy bardzo często są zaskoczeni wysokością podatków od zakupu nieruchomości i ilością opłat, na jakie trzeba się przygotować, zaciągając kredyt w banku.

Zakup mieszkania a finanse

Nawet nowe mieszkanie można kupić tanio, pod warunkiem, że jesteśmy świadomi wszystkich wydatków, jakie wiążą się z transakcją. Częstym błędem nabywców jest pominięcie w kalkulacjach podatków, opłat notarialnych i kosztów kredytu oraz ubezpieczenia – zauważa nasz rozmówca ze szczecińskiej firmy Gryf Development.

Kolejnym problemem, który dotyczy przede wszystkim osób inwestujących w nieruchomości na rynku wtórnym, jest niedoszacowanie kosztów remontu. Bardzo często okazuje się, że doprowadzenie starego lokalu do stanu używalności pochłania znacznie więcej pieniędzy, niż zakup nowego mieszkania od dewelopera.

Zakup mieszkania z myślą o przyszłości

Częstym błędem, do jakiego przyznają się osoby, które już kupiły mieszkanie, jest brak refleksji nad przyszłością lub nietrafny dobór lokalu do sposobu, w jaki ma on być wykorzystywany.

Mamy tu na myśli zakup mieszkania o zbyt niskim standardzie w sytuacji, gdy dana osoba planuje pozostać w nim tylko przez jakiś czas. Kupując tanie mieszkanie o małym metrażu lub niewygodnym rozkładzie z myślą, że jest to tylko „przejściowa przystań”, można na wiele lat utknąć w niesatysfakcjonującym miejscu.

Jeszcze inaczej wygląda sytuacja osób, które planują zakup mieszkania pod wynajem. Przed dokonaniem takiego zakupu trzeba dokładnie przemyśleć, jakie potrzeby będą mieli przyszli najemcy i czy dany lokal jest w stanie je zaspokoić.

Kup mieszkanie z głową

Przy zakupie mieszkania nie można pozwolić sobie na zbytnie zaufanie. Zanim zdecydujesz się podpisać umowę upewnij się, że sprzedający jest właścicielem nieruchomości bądź jego pełnomocnikiem. Koniecznie sprawdź stan prawny lokalu, aby upewnić się, je jego sprzedaż jest zgodna z prawem.

Bez względu na to, czy kupujesz mieszkanie od dewelopera czy od poprzedniego właściciela, podpisz umowę przedwstępną. Zwróć uwagę na to, czy jej treść gwarantuje ci zabezpieczenie na wypadek, gdybyś np. nie uzyskał kredytu lub lokal podczas odbioru nie spełnia oczekiwanych wymogów.

Dużym błędem, popełnianym przez kupców, jest niedokładny odbiór mieszkania. Prawidłowo przeprowadzony odbiór powinien być udokumentowany protokołem, na podstawie którego sprzedający musi usunąć ewentualne usterki w wyznaczonym terminie.

Regulamin korzystania z serwisu