Paleniska ogrodowe i biokominki – pomysły i aranżacje

Możliwość wprowadzenia naturalnego ognia do ogrodu pozwala stworzyć przyjemną, ciepłą atmosferę, która najlepiej sprawdzi się w chłodniejsze wieczory. Paleniska polecane są szczególnie osobom lubiącym przyrządzać potrawy grillowane, wędzone lub pieczone. Biokominki nie dają takich możliwości, jednak są bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym.

Zastosowanie palenisk ogrodowych

Palenisko ogrodowe może być używane do grillowania i pieczenia. Za jego pomocą możliwe jest także urządzenie wędzarni. Ponadto jest to także element ogrodu dający światło i ciepło, co sprawdza się podczas chłodniejszych wieczorów spędzanych z rodziną lub z przyjaciółmi. Paleniska do ogrodów różnią się kształtem, designem i wielkością. Mogą to być nowoczesne, proste formy nie zajmujące dużo miejsca, paleniska wzorowane na koksowniki czy dużo większe formy dopełniające ogród niczym nowoczesne rzeźby. Materiały, z których wykonane są paleniska, mogą być bardzo różne. Popularna jest stal malowana proszkowo. Ciekawym rozwiązaniem jest także stal kortenowska, którą cechą charakterystyczną jest pokrywanie się patyną. Modele wykonane z tego materiału doskonale wpisujące się we współczesne, minimalistyczne trendy aranżacji.

Charakterystyka biokominków

Biokominki są to urządzenia, które nie wymagają podłączenia do instalacji kominkowej czy innego źródła energii. Działają na zasadzie biopaliwa, które kupuje się w butelkach. Mobilność biokominków pozwala umieścić je wszędzie tam, gdzie chcemy. Nie trzeba przy tym ich montować. Największą zaletą biokominków jest elegancki design, który można wpasować w różne części ogrodu. Specjalista ze sklepu New Garden Style w Krakowie mówi:

Podobnie jak nowoczesne paleniska ogrodowe, biokominki również wykonuje się ze stali kortenowskiej. Obudowa może być także wykonana z aluminium w niemal wszystkich kolorach palety RAL. Poza ciekawą i niebanalną estetyką, biokominki pełnią także funkcję grzewczą dla pobliskiego otoczenia. 

Różnice między biokominkiem a paleniskiem

Biokominek nie emituje zapachu i dymu, a także nie zostawia popiołu. Dzięki temu jest dużo czystszy i łatwiejszy w utrzymaniu. Jest to dekoracja, która przykuwa wzrok i znacznie uatrakcyjnia przestrzeń. Sprawdzi się w altance, przy basenie, ale także na trawie obok leżaka czy hamaka. Natomiast palenisko wiąże się z ogniem, dymem i popiołem, dlatego nie można go umieszczać pod zadaszeniem ani w miejscach, które mogą doprowadzić do pożaru. Jest to doskonała dekoracja generująca naturalny ogień, dlatego sprawdza się także do przyrządzania posiłków.

Regulamin korzystania z serwisu