Płyta fundamentowa czy tradycyjny fundament

Podczas budowy domu wiele osób staje przed dylematem, czy zdecydować się na tradycyjne fundamenty, a więc ławy i ściany, czy jednak postawić na betonową płytę fundamentową. Przedstawiamy zalety każdego z powyższych rozwiązań. Sprawdźcie, które powinniście wybrać.

Dla kogo płyty fundamentowe?

Płyty fundamentowe zapewniają równomierne przekazanie obciążenia budynku na każdy grunt, także ten słaby. Stanowią doskonałe rozwiązanie posadowienia budynku na gruntach nieprzepuszczalnych, zagrożonych zawilgoceniem. Sprawdzą się również w przypadku domów stawianych na zboczach.

Co więcej, izolacja przeciwwilgociowa stanowi tu jedną, równą płaszczyznę. Gruba warstwa izolacji termicznej, którą układa się pod płytą, daje możliwość otoczenia budynku ciągłą warstwą izolacji.

Płyta fundamentowa, jako że nie musi znajdować się poniżej poziomu przemarzania gruntu, sprawdzi się szczególnie w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych. Buduje się ją po wybraniu żyznej warstwy gleby oraz wymianie części, która znajduje się pod spodem na podsypkę stabilizującą z piasku i żwiru – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący firmę eM-Tech.

Jako, ze płyta fundamentowa rozkłada ciężar budynku na całą powierzchnię zabudowy, powinni zdecydować się na nią ci, którzy obawiają się osiadania domu. Dzięki płytom dom powstaje na konstrukcji przypominającej pełną skrzynkę, a to sprawia, że na każdy centymetr obciążonego gruntu przypada znacznie mniejszy nacisk. Z tego powodu płytę warto stosować tam, gdzie grunty cechują się słabszą nośnością.

Dla kogo fundamenty tradycyjne?

Fundamenty tradycyjne są znanym i sprawdzonym rozwiązaniem, dlatego przy ich budowie błędy zdarzają się sporadycznie. Do ich stworzenia wystarczy beton niższej klasy, a do budowy ścian wykorzystuje się zwykle bloczki betonowe. Tradycyjne fundamenty stosuje się w większości gotowych projektów domów.

Tego typu fundamenty dobrze sprawdzą się chociażby w przypadku stawiania domu na skarpie. Polecane są także osobom, które samodzielnie budują dom. Beton, który potrzebny jest do ich wykonania można „ukręcić” w betoniarce (nie ma potrzeby sprowadzania go z wytwórni).

Fundamenty czy płyty fundamentowe?

Zarówno fundamenty, jak i płyta fundamentowa mają swoje zalety i wady. Tradycyjne fundamenty buduje się długo, bo nawet do 4 tygodni, podczas gdy stawianie płyty trwa tydzień.

Warto również wiedzieć, że większa część izolacji przeciwwilgociowej i termicznej płyty fundamentowej znajduje się pod nią samą, toteż w razie jakiejkolwiek usterki dostęp pod nią nie jest możliwy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku ścian fundamentowych, zaizolowanych pionowo od zewnątrz i zasypanych ziemią (w razie czego istnieje możliwość ich naprawy).

Podsumowując, zarówno płyta fundamentowa, jak i tradycyjny fundament niosą ze sobą pewne korzyści, dlatego ich wybór powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu