Położenie działki względem stron świata

Zorganizowanie powierzchni działki budowlanej względem stron świata będzie miał znaczenie w wielu aspektach Twojego życia. Światło słoneczne jest konieczne dla zdrowia. Dobrze, aby było go jak najwięcej. Zacienione obszary i teren skierowany na północ także można dobrze wykorzystać. Dlatego, kupując działkę, warto zwrócić uwagę, jak jest położona względem stron świata i jakie daje możliwości.

Tyle słońca w całym… domu

Równomierne nasłonecznienie wszystkich wnętrz nie jest możliwe do osiągnięcia. Nie jest też konieczne, ponieważ poszczególne pomieszczenia wymagają różnych temperatur i ilości światła.

Projektanci dążą do tego, aby słońce gościło jak najdłużej w salonie. Spędzanie wolnego czasu w jasno oświetlonym i dogrzanym promieniami słonecznymi wnętrzu jest przyjemne. Ponadto salon od strony południowej można poszerzyć o taras albo zrobić z niego wyjście do ogrodu. Ukierunkowanie na południe zapewnia roślinom dobre warunki do wzrostu, dzięki czemu przydomowa zieleń jest bujna.

Z kolei sypialnie najlepiej lokować od wschodu, aby zaczynać dzień w promieniach słońca. Takie ukierunkowanie nie dopuści też do przegrzania pomieszczenia, a im bliżej nocy, tym mniej światła, co sprzyja zasypianiu.

Strona północna zarezerwowana jest dla pomieszczeń, w których mogą panować niższe temperatury. Z tej strony lokuje się garaże, pomieszczenia gospodarcze, spiżarnie, niekiedy też kuchnie, choć te prezentują się świetnie także od zachodu – mówi specjalista z Osiedla Nowy Horyzont w Kobylance pod Szczecinem.

Przystępując do poszukiwania działki, warto sprawdzić, na jaki rozkład domu pozwala. Czy hałas z ulicy nie będzie utrudniał snu lub wypoczynku? Jak daleko jest droga publiczna od ścian domu i które pomieszczenia będą na nią skierowane? Czy zmieści się dostatecznie duży ogród? Którędy powinna być poprowadzona droga od bramy do drzwi? Warto skonsultować to z projektantem.

W którym miejscu działki postawić dom?

Działka budowlana powinna dawać możliwość takiego usytuowania domu, aby znaleźć równowagę między dostatecznie dużym ogrodem od strony południowej oraz podjazdem od północy, wschodu lub zachodu. Przednia część działki stanowi swego rodzaju bufor, który odseparuje dom od dźwięków z ulicy, kurzu i pyłu, które będą się stamtąd niosły.

Aby zapewnić sobie bujny, pięknie zieleniący się ogród, należy więc zostawić wolną południową część działki. Warto zwrócić uwagę na to, czy nie będzie ona zacieniona np. nasadzeniami sąsiada albo ścianą jego domu.

Położenie działki budowlanej względem stron świata to nie wszystko. Musi ona mieć odpowiednie proporcje dostosowane do wymiarów planowanego domu, ponieważ prawo budowlane przewiduje określone odległości między ścianami budynku a granicami działki. Większe możliwości dają te zbliżone kształtem do kwadratu. Długie i wąskie znacząco ograniczają możliwości zarówno co do wnoszonego obiektu, jak i zakładania ogrodu, który będzie się ładnie prezentował z okien salonu.

Regulamin korzystania z serwisu