Projektowanie domu drewnianego. Co warto wiedzieć?

Domy z drewna z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników. Drewniane konstrukcje nie są już kojarzone wyłącznie z domkami letniskowymi, w których wypoczywamy w sezonie wakacyjnym. Domy z drewna stanowią ciekawą alternatywę dla domów murowanych. Co warto wiedzieć o projektowaniu domów z drewna? Dlaczego do projektowania domu z drewna powinniśmy skrupulatnie wybrać firmę architektoniczną?

Różne rodzaje konstrukcji domów z drewna

Nasz temat warto rozpocząć od technologii budowy domów z drewna. Wyróżniamy trzy podstawowe technologie budowy domów drewnianych:

  • dom z okrągłych bali – najpopularniejsza w Polsce jest technologia wieńcowa, domy powstają z układanych na siebie drewnianych bali; w miejscu zetknięcia się dwóch ścian zewnętrznych powstaje tzw. węgieł, belki krzyżują się ze sobą,
  • dom z bali o przekroju prostokątnym,
  • dom szkieletowy – podstawą konstrukcji jest drewniany szkielet, który wypełniany jest izolacją; elewację można obłożyć drewnem lub zastosować inny materiał.

Jak mówi nam przedstawiciel Studia Architektonicznego AR z miejscowości Czechowice-Dziedzice, dzięki możliwościom nowoczesnych programów komputerowych do projektowania przygotowanie wizualizacji nie powinno stanowić dla architekta problemu. Trzeba jednak pamiętać, że kompleksowy projekt konstrukcji wymaga wykonania szeregu obliczeń, które uwzględniają mnóstwo parametrów, by budynek był stabilny i bezpieczny, a tu może pojawić się problem.

Bariery w budownictwie drewnianym

By udzielić odpowiedzi na ostatnie pytanie ze wstępu artykułu, należy opowiedzieć o barierach, które występują w budownictwie drewnianym w Polsce. Jak wskazują publikacje specjalistów, jeszcze przed dekadą brakowało jakichkolwiek wymagań techniczno-montażowych do wykonywania oraz odbioru budynków z drewna. Brakowało także programów, które wspomagałyby projektowanie domów z drewna. Choć sytuacja się zmienia, przede wszystkim dzięki działalności Stowarzyszenia „Dom Drewniany”, architekci projektujący domy z drewna wciąż borykają się z wieloma problemami. Należą do nich przede wszystkim:

  • niekonsekwencje w przepisach dotyczących projektowania konstrukcji drewnianych – tzw. dualizm norm, które nakładają się na siebie, jednak w niektórych punktach są niezgodne,
  • przepisy, które utrudniają stosowanie drewna w praktyce, przede wszystkim przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego (wciąż nie ustalono klasyfikacji przegród w zakresie rozprzestrzeniania się ognia),
  • brak dopracowanych norm, które umożliwiałyby stosowanie drewna konstrukcyjnego sortowanego wytrzymałościowo zgodnie z normami EN.

W związku z powyższymi kwestiami pojawia się jeszcze jeden problem: nieznajomość technologii wśród urzędników, którzy wydają pozwolenia na budowę. Niedopracowane w oczach urzędników projekty (a nawet projekty będące już po modyfikacji zgodnie z zaleceniami, wskazanymi niewłaściwościami, czy brakami) mogą zostać automatycznie odrzucone, ponieważ urzędnicy obawiają się brać na siebie odpowiedzialność za podpisane dokumenty. Jeśli zdecydujemy się na dom drewniany, bezwzględnie należy skorzystać z pomocy kompetentnego studia architektonicznego, które przygotuje dla nas naprawdę kompleksowy projekt domu drewnianego nie wzbudzający wątpliwości urzędników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu