Projektowanie hal stalowych od A do Z

Hale stalowe są jednymi z najpopularniejszych technologii budowy obiektów wielkopowierzchniowych. Mogą być stosowane w przemyśle, ale także w rolnictwie lub jako hale magazynowe czy nawet wielopiętrowe budynki mieszkalne. Ich budowa jest dosyć prosta i polega głównie na tworzeniu szkieletów stalowych, jednak zaprojektowanie hali stalowej musi się opierać o pewne bardziej skomplikowane reguły. Jak więc wygląda projektowanie hal stalowych?

Jak wygląda projektowanie hali stalowej krok po kroku?

Projektowanie hal stalowych jest zajęciem bardzo odpowiedzialnym i trudnym. Początkowym etapem projektowania jest spotkanie projektantów z inwestorami, którzy określają cele biznesowe, przeznaczenie obiektu i materiały, z których będzie tworzony. Pierwszą czynnością jest zdobycie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz decyzji środowiskowej. W oparciu o te informacje oraz dodatkowe fakty dotyczące warunków gruntowych, rodzaju i przeznaczenia hali, projektanci tworzą szczegółowy projekt budowy hali stalowej.

Ostatni etap realizacji stanowi uzyskanie pozwolenia na budowę. Istotne jest to, że większość hal stalowych to obiekty komercyjne, dlatego inwestorom zależy na czasie realizacji budowy. Z tego powodu warto znaleźć firmę projektującą hale stalowe przemysłowe, które zajmują się nie tylko dostarczeniem inwestorowi kompletu dokumentów projektowych, ale także wspomagają klienta podczas zdobywania zgód i pozwoleń.

Najistotniejsze cechy projektów hal stalowych

Projekty hal stalowych zazwyczaj są tworzone na zamówienie indywidualne. Każdy projekt musi więc uwzględniać potrzeby inwestora, które wiążą się z przeznaczeniem hali, normami bezpieczeństwa i ochrony środowiska, które obiekt musi spełniać podczas budowy i użytkowania.

Jak mówi ekspert z firmy projektującej hale stalowe ProfixBudowa hali stalowej polega głównie na tworzeniu szkieletów z profili stalowych, na których oparta jest obudowa. Obudowę tę wykonuje się zazwyczaj z prefabrykowanych płyt warstwowych. Każda z płyt z kolei składa się z dwóch okładzin z blachy stalowej, które wypełnione są wełną mineralną, pianką poliuretanową lub styropianem. Wygląd tej konstrukcji jest jednak zależny od przeznaczenia obiektu. Takie właśnie kwestie trzeba wziąć pod uwagę przy projektowaniu hal stalowych.

Przy projektowaniu obiektów przemysłowych, trzeba także pamiętać o wygospodarowaniu powierzchni na pomieszczenia socjalne dla pracowników i biura. Na etapie projektu, projektanci muszą również określić koszty, z jakim będzie liczył się inwestor, kiedy dojdzie do budowy. Ten koszt musi być jednak dostosowany do budżetu klienta.

Regulamin korzystania z serwisu