projektowanie wnętrz

Projektowanie wnętrz. Aktualne trendy

Wykańczanie mieszkania to nie tylko doprowadzenia stosownych mediów i zakup kwiatów doniczkowych. Wygląd, styl i design mieszkania zależy głównie od prac aranżacyjnych. Projektowanie wnętrz jest więc niezbędnym krokiem, aby nadać mieszkaniu unikalny styl i wygląd. Czym jest projektowanie wnętrz i jakie panują aktualnie trendy w tym zakresie? Sprawdź!

Kim jest projektant wnętrz?

Projektant wnętrz to osoba, która zawodowo zajmuje się kształtowaniem wyglądu pomieszczeń poprzez ich odpowiedni wystrój i ułożenie elementów ruchomych, np. mebli. Specjalistą w tej branży można zostać po ukończeniu studiów w tematyce projektowania wnętrz organizowanego np. przez przez Akademię Sztuk Pięknych albo architekt. Studia takie pozwalają na poznanie podstawowych zasad w dziedzinie architektury wnętrz. Nie jest to jednak niezbędne. Często klienci więcej uwagi skupiają na doświadczeniu i ilości projektów wykonanych przez projektanta.

Zasady i trendy projektowania wnętrz

Nie ma jednej metody projektowania wnętrz. Jest to działanie, podczas którego należy uwzględniać elastycznie wiele zmiennych, np. Ilość światła, rozmieszczenie przestrzeni i faktury ścian informuje ekspert ze Studia Projektowego Spatium.

Odpowiednia aranżacja wnętrz, przygotowanie projektu i jego wdrożenie to często niełatwe zadanie, szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia w tym temacie. W przypadku nieszablonowych pomieszczeń, o niestandardowych wymiarach, a które mają służyć wielu osobom, warto skorzystać z profesjonalnych propozycji projektowania wnętrz. Kiedy jednak można pozwolić sobie na pewną granicę błędu aranżacyjnego, można spróbować stworzyć projekt samodzielnie. Niezbędne jednak będzie uwzględnienie zasad i trendów, takich jak:

  • zastosowanie jasnych kolorów na ścianach może wizualnie powiększyć wnętrza; białe i zimne przestrzenie są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego, który jest staje się ostatnio bardzo popularny;
  • pokrycie podłogi miękką wykładziną nie tylko wygłusza hałas, ale i dodatkowo izoluje podłogę oraz zwiększa bezpieczeństwo, gdy w pomieszczeniu bawią się dzieci;
  • odsunięcie od ścian mebli wizualnie powiększa przestrzeń; jest to często stosowany zabieg w niewielkich wnętrzach, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota.

Projektowanie wnętrz może być także doskonałą rozrywką dla całej rodziny, kiedy to każdy z domowników będzie miał za zadanie zadbać o własny kąt. Warto jednak i wtedy mieć na uwadze ogólne zasady sztuki aranżacji wnętrz.

Regulamin korzystania z serwisu