biuro

Przestrzeń biurowa – wynajem czy zakup? Porównanie rozwiązań

Sukces działalności gospodarczej zależy od wielu czynników. Dobry pomysł na biznes i smykałka do interesów to jednak nie wszystko. Potrzebna będzie również odpowiednia przestrzeń, która pozwoli realizować zadania związane z prowadzeniem własnej firmy. Przedsiębiorca może zdecydować się na wynajem biura lub też na zakup lokalu. Co będzie bardziej opłacalnym rozwiązaniem?

Elastyczny i ekonomiczny wynajem

Nie da się ukryć, że ceny nieruchomości nie tylko mieszkaniowych, ale również handlowo-usługowych, znajdują się na bardzo wysokim poziomie. Dotyczy to w szczególności atrakcyjnych lokalizacji w centrach większych aglomeracji miejskich, a także lokali w nowych, kompleksowo wyposażonych i dobrze skomunikowanych obiektach. Dlatego też zakup nieruchomości przez przedsiębiorcę często nie wchodzi w grę, zwłaszcza w przypadku małych i średnich firm. W takiej sytuacji korzystnym rozwiązaniem może okazać się wynajem biura. Opcja ta nie wymaga zdolności kredytowej, a do tego jest korzystna pod względem ekonomicznym z uwagi na możliwość wliczenia opłat za wynajem w koszty uzyskania przychodu. To atrakcyjna perspektywa dla początkujących przedsiębiorców również ze względu na fakt, iż wynajem stanowi bardziej elastyczną transakcję. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zmienić lokal na większy lub mniejszy i dostosowywać w ten sposób powierzchnię biurową do potrzeb rozwijającego się biznesu. Bogata oferta lokali na wynajem umożliwia przy tym znalezienie idealnego biura, które będzie odpowiednio zlokalizowane i zapewni dostęp do nowoczesnych technologii.

Jak dobrze wynająć biuro?

Jak wynika z przytoczonych wyżej argumentów, korzyści z wynajmu powierzchni biurowych są niewątpliwe. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał tego rozwiązania, warto dokładniej przyjrzeć się warunkom wynajmu biura. Wielu przedsiębiorców korzysta w tym celu z usług pośrednictwa, czym zajmują się profesjonalne agencje, takie jak NAI Estate Fellows. Doświadczony pośrednik nieruchomości może uczestniczyć w negocjacjach umowy, dbając o to, by jej warunki spełniały oczekiwania najemcy, co ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku umów długoterminowych.

A może leasing?

Ciekawym rozwiązaniem może się również okazać leasing powierzchni biurowej. To dobra alternatywa dla zakupu nieruchomości, gdzie wymagana jest duża zdolność kredytowa. Nie bez znaczenia są również ulgi podatkowe, a także możliwość zakupu lokalu handlowo-usługowego na korzystnych warunkach. To znakomite rozwiązanie dla rozwijających się firm poszukujących atrakcyjnych form finansowania.

Regulamin korzystania z serwisu