oranzerie ogordy zimowe dom

Rodzaje oranżerii ze względu na lokalizację (północ, południe, wschód, zachód)

Oranżeria może być przedłużeniem salonu, a także miejscem, w którym będziesz mógł hodować egzotyczne rośliny, które nie nadają się do hodowli w domu lub w gruncie. I choć najlepsze nasłonecznienie zapewni lokalizacja południowa, oranżerię można zbudować także na zachodniej, wschodniej, a nawet północnej ścianie domu. Jedyne, co je odróżni, to rodzaj roślin, które doskonale odnajdą się w danych warunkach.

Przedstawiamy, jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w oranżerii w zależności od jej lokalizacji względem stron świata.

Oranżeria południowa

Oranżeria to z założenia miejsce, w którym hodowane są rośliny egzotyczne, a więc wymagające ciepła i światła. Dlatego w oranżerii południowej można hodować rośliny tropikalne, którym niestraszne słońce. Należy jednak pamiętać, że takie warunki mogą nie być sprzyjające dla mieszkańców i znajdujących się wewnątrz przedmiotów, np. mebli i książek – dlatego oranżerię południową najlepiej oddzielić od innych pomieszczeń. Dobrze jest również wyposażyć ją w rolety zaciemnianiające i sprawną wentylację, a nawet klimatyzację, ponieważ latem temperatura wewnątrz może dochodzić nawet do 50°C.

Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej? W szczególności sprawdzą się tu rośliny ciepłolubne, które wymagają przez cały rok temperatury co najmniej 20°C i stałej wilgotności powietrza, takie jak aloesy, ananasy, róże chińskie, figowce, oleandry lub zielistki.

Oranżeria wschodnia lub zachodnia

W oranżeriach zlokalizowanych po stronie wschodniej albo zachodniej słońce oświetla pomieszczenie tylko rano lub wieczorem. To sprawia, że jest to optymalna lokalizacja dla oranżerii. Oranżeria wschodnia może być doskonałym miejscem na urządzenie jadalni lub pokoju do pracy – a z zaprojektowaniem i zaaranżowaniem idealnej przestrzeni pomogą specjaliści z firmy Ogrody Zimowe DARO. Zachodnia, podobnie jak południowa, może wymagać instalacji osłon zacieniających i systemu wentylacji, ponieważ popołudniowe, letnie słońce w znacznym stopniu nagrzeje to pomieszczenie. Zimą natomiast może być chłodniej wieczorami – należy więc tak dobrać rośliny, aby nie przeszkadzały im dobowe wahania temperatury. Dlatego w oranżerii wschodniej sprawdzą się storczyki, palmy, fiołki afrykańskie, skrzydłokwiaty, paprocie, begonie, difenbachie lub draceny, a w zachodniej: anturium, difenbachia albo bluszcze.

Oranżeria północna

Choć mogłoby się wydawać, że od północnej strony nic nie urośnie, taka lokalizacja oranżerii jest odpowiednia dla gatunków cieniolubnych: adiantum, anturium, filodendronów czy aspargusów. A jeśli zdecydujesz się na przeszkloną, a do tego ocieplaną oranżerię, będzie ona doskonałą osłoną przed zimnem w czasie jesiennych i zimowych dni. Jednocześnie tak zlokalizowana oranżeria będzie schronieniem podczas upalnego lata – zawsze będzie panowała w niej optymalna, stosunkowo niska temperatura.

Regulamin korzystania z serwisu