Wizualizacja projektu

Rola wizualizacji w tworzeniu projektu architektonicznego

Wizualizacja jest jedną z niewielu dostępnych opcji dających możliwość przekazania wizji architekta klientowi. Dobrze zrobiona potrafi nie tylko zarysować ogólną koncepcję, ale także pokazać detale projektu. Wizualizacja charakteryzująca się niską jakością wizualną może skutecznie zrazić klienta. Jak powinna wyglądać i co powinna pokazywać idealna wizualizacja architektoniczna? Jaka jest jej rola w tworzeniu projektu?

Realistycznie oddany krajobraz

Wizualizacja architektoniczna powinna zaintrygować klienta. Słaba rozdzielczość tekstur, nierealne i prymitywne modele, czy źle dobrane oświetlenie sceny mogą sprawić, że potencjał projektu zostanie przyćmiony. Tworząc wizualizacje, warto zainwestować w oprogramowanie, które pokaże projektowany budynek z jak najlepszej strony. Autentyczne krajobrazy, ludzie, pojazdy, roślinność – to właśnie otoczenie i detale sprawiają, że całość robi wrażenie. Klient, dzięki dobrej wizualizacji, ma poczuć się, jakby właśnie spacerował po swojej posiadłości. Im bardziej profesjonalna i realna wydawać mu się będzie wizja projektu, tym szybciej zdecyduje się na jego realizację. 

Szybki rendering i łatwa edycja

Wizualizacja jest robiona przede wszystkim z myślą o kliencie. Nie oznacza to jednak, że nie może być pomocna dla samego architekta. Rendering do niedawna trwał wieczność i zabierał cenny czas, który można byłoby przeznaczyć na projektowanie. Na szczęście rozwój technologii pozwolił rozwinąć się w tej dziedzinie i dziś jesteśmy w stanie wyrenderować realistyczną wizualizację w kilka sekund, nie potrzebując do tego żadnych szkoleń. – mówi architekt zajmujący się tworzeniem wizualizacji w programie Lumion. Usprawniona praca nie traci jednak na jakości – animacje, panoramy 360, modele 3D osadzone w realistycznym otoczeniu – to wszystko składa się na sukces i zadowolenie zarówno klienta, jak i architekta. 

Wizualizacja architektoniczna – jak być na czasie?

Trendy w architekturze zmieniają się z prędkością światła. Tworząc wizualizacje projektów architektonicznych, ważne jest, aby nie zostawać w tyle. Wizualizacja ma oddawać realne warunki, trudno więc bazować na przestarzałych materiałach. Wybierając program tworzący renderingi czy filmy z projektu, należy zwrócić uwagę na bazę dodatków. Im więcej detali, tym lepiej oddana wizja i bardziej zadowolony klient. Ważne jest też to, aby oprogramowanie było na bieżąco aktualizowane. Nowoczesne efekty wyróżnią projekt i sprawią, że klient będzie mógł wczuć się w jego klimat.

Regulamin korzystania z serwisu