Rozszerzona rzeczywistość i najnowsze trendy w projektowaniu

Będziemy mówili o najnowszych trendach w projektowaniu deskowań dla budownictwa. Ponieważ temat jest ogromny, posłużymy się jedynie kilkoma przykładami, by przynajmniej z grubsza zarysować całą rzecz. Rozwój nowych technik deskowania budowlanego jest oczywiście pochodną coraz to śmielszych i dalekosiężnych wizji projektantów i konstruktorów zmieniających w szalonym tempie naszą architektoniczną rzeczywistość.

Postęp w budownictwie, a rozwój nowych technik deskowań

Jak powiedzieliśmy we wstępie, rozwój nowych technik deskowań determinowany jest postępem technologicznym i nowymi trendami w budownictwie. Jak zauważają i na co zwracają nam uwagę specjaliści z firmy Doka Polska z Zielonki, w istocie mamy tutaj do czynienia ze sprzężeniem zwrotnym. Różne ciekawe pomysły w budownictwie i śmiałe projekty architektoniczne wymuszają rozwój nowych technik deskowania. Z kolei innowacyjność projektantów deskowań otwiera nowe obszary dla pomysłowości architektów i pozwala im rozwijać szeroko skrzydła na wielu nieznanych dotąd polach. Oto przy jakich okazjach z owym, ze wszech miar pożytecznym współuzależnieniem najczęściej mamy do czynienia:

 • budownictwo wysokościowe,
 • budownictwo mieszkaniowe i przemysłowe,
 • budowa mostów, wiaduktów i estakad,
 • budowa elektrowni,
 • budowa tuneli.

To oczywiście jedynie przykłady obszarów, na których nowe techniki deskowania i innych powiązanych z tym rozwiązań mają największe szanse rozwoju.

Przykłady rozwiązań w nowoczesnym deskowaniu

Najbardziej charakterystyczną cechą współczesnych systemów deskowań jest ich niebywała elastyczność w stosowaniu rozumiana oczywiście nie jako podatność na formowanie przez zginanie, lecz jako możliwość dopasowywania do najbardziej skomplikowanych kształtów dzięki potężnym zestawom, doskonale i precyzyjnie zaprojektowanych akcesoriów. Wielowarstwowe sklejki uzupełnione o różnego rodzaju łączniki, kotwy szalunkowe, stożki zawieszenia, podpory stropowe, zaciski i całe mnóstwo innego oprzyrządowania umożliwiają budowanie m.in.:

 • deskowania stropowego przy użyciu ręcznego systemu panelowego umożliwiającego szybki montaż lub demontaż,
 • deskowania ramowego do wykonywania szalunków fundamentów, ścian i słupów bez pomocy dźwigu,
 • deskowania dźwigarowego do wykonywania szalunków dla wielkopowierzchniowych ścian o różnych kształtach i obciążeniach,
 • deskowania wznoszącego z użyciem samoprzestawnej platformy roboczej,
 • deskowania przestawianego dźwigiem,
 • deskowania na wózku szalunkowym do budowy i remontów kap chodnikowych na mostach i wiaduktach.

Jeśli jeszcze wspomnimy tutaj o wieżach nośnych dla budownictwa kubaturowego i inżynieryjnego, o wózkach do metody nawisowej, o wózkach do mostów zespolonych, o systemach modułowych o skomplikowanych systemach drabinek i barierek i innych elementów zabezpieczających, to będziemy mieli pełny obraz tego, jak skomplikowane zadania stoją dzisiaj przed projektantami nowoczesnych deskowań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu