Jakie są rodzaje kostki brukowej?

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał budowlany, który doskonale sprawdza m.in. jako nawierzchnia chodników, ścieżek, alejek i parkingów. Duże zapotrzebowanie na kostkę sprawiło, że producenci oferują obecnie bogactwo kształtów i rodzajów kostki. Wyjaśniamy, czym się od siebie różnią gatunki kostki i jak wybrać z nich produkt odpowiadający naszym potrzebom.

Kryteriów podziału kostki brukowej jest kilka. Do najczęściej stosowanych należą: specyfika produkcji, rodzaj zastosowanego materiału, wielkość kostki, jej barwa oraz kształt. Pamiętajmy, że niektóre z tych parametrów wpływają nie tylko na wygląd kostki, ale także na jej walory użytkowe, dlatego warto się zapoznać z ich charakterystyką przed dokonaniem zakupu.

Podział ze względu na sposób produkcji

Kryterium produkcji pozwala podzielić kostkę na kostkę brukową przemysłową oraz kostkę brukową szlachetną. Pierwszy gatunek nazywany jest kostką standardową i to właśnie go spotkamy na większych parkingach i chodnikach. Charakterystycznymi cechami kostki przemysłowej jest jednolity kolor i prosty kształt (najczęściej jest to klepsydra lub prostokąt).

Kostka brukowa szlachetna to odpowiedź na zupełnie inne oczekiwania klientów. Zapewnia wyższe walory dekoracyjne i może posiadać różne kształty i kolory. Żeby je zapewnić, poddaje się ją dodatkowej obróbce zmieniającej wygląd zewnętrzny kostki. Możemy w sklepach znaleźć m.in.:

  • kostkę o powierzchni płukanej, której powierzchnia jest chropowata i antypoślizgowa,
  • kostkę o powierzchni szczotkowanej z porowatą, dekoracyjną powierzchnią,
  • kostkę o powierzchni łupanej, która jest podobna do naturalnych kamieni,
  • oraz kostkę postarzaną i kostkę o powierzchni strukturalne, która imituje naturalny kamień.

Podział kostki ze względu na materiał wykorzystany do jej produkcji

Wyróżniamy trzy główne rodzaje materiałów produkcyjnych kostki: beton, kamień i kamień polny. Kostki brukowe z betonu to zdecydowana większość produkcji. Ze względu na atrakcyjną cenę i sporą wytrzymałość, cieszą się dużym zainteresowaniem jako nawierzchnia na parkingach, podjazdach albo w ogrodzie.

Kostka kamienna produkowana jest najczęściej z granitu. Jej niewątpliwymi atutami jest nie tylko wygląd, ale także wytrzymałość na ściskanie i odporność na ujemne temperatury. Poza tradycyjnym zastosowaniem, kostka kamienna może być także układana min. na tarasach, balkonach i w altanach.

Kostka z kamienia polnego to produkt najbardziej efektowny, który wyglądem przypomina zabytkowy bruk. Znajdziemy go w ogrodach, na eleganckich podjazdach i stylizowanych miejscach parkingowych. Trzeba jednak pamiętać, że układanie kostki tego rodzaju wymaga dużego doświadczenia od firmy wykonawczej i nie ma tu miejsca na amatorszczyznę.

Podział kostki ze względu na kształt

Kostka brukowa może mieć w zasadzie dowolny kształt. Jednak najpopularniejsze są kwadraty, sześciokąty, prostokąty i klepsydry. Jeśli szukamy kostki na przydomową posesję, warto pokusić się o bardziej nietypowe kształty, jak np. fale. Dzięki temu, nasz podjazd nie będzie wyglądał jak przedłużenie miejskich chodników.

Jak dodaje pracownik firmy REMONT: Wybierając kostkę pamiętajmy, że jednym z najważniejszych parametrów jest jej grubość. Dla przykładu – kostka 4 cm ma dopuszczalne obciążenie do 2 ton, co pozwoli na przejazd co najwyżej lekkiego auta, z kolei kostka 8 centymetrowa jest już na tyle odporna na obciążenie i uszkodzenia mechaniczne, że mogą po niej jeździć pojazdy ciężarowe.

Rodzajów kostki jest sporo, ale tak naprawdę największa różnica w cenie będzie pomiędzy zakupem kostki wykonanej z betonu, a kamienia naturalnego. Odpowiedniki z naturalnego materiału będą nawet kilka razy droższe niż ich „betonowi kuzyni”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu