Co zawierają warunki zabudowy dla działki budowlanej?

Warunki zabudowy na działce. Co warto wiedzieć?

Idealna działka budowlana to taka, którą będziemy mogli zagospodarować według własnych upodobań. W tym celu należy zapoznać się z warunkami zabudowy na danym terenie. Warto bowiem pamiętać, że wszelkie informacje o możliwości zagospodarowania działki, np. dopuszczalna ilość i rodzaj nowych budynków, są ściśle określone przepisami prawa, a każde odstępstwo od tych zasad traktowane jest jako samowola budowlana.

Czym są warunki zabudowy?

Obostrzenia dotyczące możliwości budowy na danej działce określone są w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, w skrócie MPZP, o ile taki plan został dla danego gruntu ustalony. Jeśli tak, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni odpis w lokalnym urzędzie, by dowiedzieć się, jak można zagospodarować posiadaną ziemię. Jeśli jednak MPZP nie obowiązuje dla danej działki, należy wnioskować o wydanie warunków zabudowy. Decyzja taka może być przyznana dla działek, które posiadają dostęp do mediów oraz drogi publicznej, także na zasadzie służebności, znajdują się na terenie zabudowanym i są wyłączone z produkcji leśnej i rolnej. Warunki zabudowy zawierają informacje o dopuszczalnych parametrach zagospodarowania działki, takich jak:

  • przeznaczenie budynku – czy może to być zabudowa jednorodzinna, usługowa, czy też inna
  • gabaryty budynku – chodzi tu o wymiary, takie jak powierzchnia, wysokość, szerokość elewacji czy kąt nachylenia dachu
  • przewidywany dostęp do drogi publicznej
  • dostęp do mediów

Podsumowując, dzięki warunkom zabudowy dowiemy się, jaką inwestycję będzie można zrealizować na danym terenie zgodnie z obowiązującym prawem (także z zakresu ochrony środowiska i zabytków) oraz z poszanowaniem interesów sąsiadów.

Warunki zabudowy – jak i kiedy wnioskować?

Z warunkami zabudowy warto zapoznać się jeszcze przed zakupem gruntu, aby uniknąć niemiłej niespodzianki. Chociaż bowiem działka budowlana będzie świetnie położona i o dogodnej powierzchni, może się okazać, że albo wcale nie będzie można tam postawić budynku, albo będzie można wybudować nie taki obiekt, o jakim marzyliśmy. Dlatego też, nie chcąc się rozczarować, zanim podpiszemy umowę o kupnie gruntu, zapoznajmy się z warunkami zabudowy.

– Wnioskować o wydanie warunków zabudowy może każdy, nie tylko właściciel – mówi przedstawiciel spółki Inland oferującej działki pod Szczecinem. – W gminie składamy wniosek, do którego dołączamy mapy i projekty zawierające wszelkie informacje na temat działki i planowanej budowy, takie jak granice terenu, gabaryty budynku, zapotrzebowanie i sposób dostępu do mediów i sieci kanalizacyjnej. Decyzja zostanie przyznana w ciągu dwóch miesięcy po analizie urbanistycznej i konsultacjach z wydziałem architektury. Jest ona bezterminowa, przy czym może zostać zmieniona lub wygasnąć wraz z ustaleniem miejscowego planu zagospodarowania.

Regulamin korzystania z serwisu