Właściwości i zastosowanie lampek nocnych

Każde pomieszczenie w naszym domu powinno być wyposażone w odpowiednie oświetlenie – rodzaj oświetlenie jest szczególnie ważny w sypialniach. Specjalnie dla nich stworzona została grupa produktów oświetleniowych, czyli lampek nocnych.

Charakterystyka lamp nocnych

Lampki nocne to przeważnie urządzenia mobilne, które można postawić na blacie szafki nocnej lub bezpośrednio na podłodze przy łóżku w sypialni. Wyjątek stanowią lampki montowane na stałe w ścianie nad łóżkiem lub połączone z meblami – zazwyczaj tego typu urządzenia się przeznaczone do konkretnego celu, np. czytania książek lub pracy z komputerem w łóżku. Mogą być wykonywane z różnych, połączonych ze sobą materiałów, na przykład metalu, szkła, tworzyw sztucznych. Przed kupnem lampki należy sprawdzić jej specyfikają techniczną, by upewnić się do jakiego źródła światła jest przeznaczony dany model – najważniejszym parametrem, który powinien nas interesować jest moc źródła światła. Jeśli już kupujemy żarówki do lampek nocnych warto upewnić się, że światło przez niej emitowane będzie odpowiednie do sypiali. W tym celu sprawdzamy temperaturę barwową, czyli subiektywna miarę wrażenia barwy danego światła – temperatura w zakresie od 5000 do 6500 K (kelwinów) oznacza światło porównywalne ze światłem słonecznym. Takie światło blokuje produkcję melaniny w organizmie, co oznacza, że będziemy mieli problemy z zaśnięciem. -Lepszym wyjściem będzie żarówka o temperaturze 3000 K, czyli porównywalnej do zachodzącego słońca – wyjaśnia przedstawiciel firmy Strefa Światła.

Zastosowanie lampek nocnych

Lampki nocne mogą pełnić różne funkcje, między innymi:

  • Dodatkowe źródło światła – lampki nocne raczej nie spiszą się w roli światła głównego, ponieważ są w stanie oświetlić zaledwie niewielki obszar wokół siebie. Ale będą idealne w roli pomocniczego źródła światła, które możemy wykorzystać np. podczas czytania książek. Mniejsze źródła światła oznacza mniejszy pobór energii elektrycznej, a więc również mniejsze rachunki za prąd. Warto również używać ich podczas pracy na laptopie czy wieczornego oglądania telewizji – w ten sposób unikniemy bardzo wyraźnych kontrastów między jasnym ekranem a ciemnym wnętrzem, które sprawiają, że nasze oczy szybciej się męczą.
  • Estetyka – lampki nocne same w sobie mogą być bardzo estetycznym elementem wystroju sypialni, a po włączeniu mogą w istotny sposób wpływać na klimat pomieszczenia. Dzięki nim możemy z duża skutecznością wyeksponować pozostałe dekoracje oraz stworzyć klimat odpowiedni do odpoczynku
Regulamin korzystania z serwisu