projekt domu

Wybieramy projekt domu. Gotowy, czy indywidualny?

Są różne podejścia do tematu projektowania domów, zwłaszcza tych jednorodzinnych. Niektórzy z założenia mają swoją wizję, inni tylko określony metraż i ilość pomieszczeń o konkretnych funkcjach. Ci pierwsi najchętniej samodzielnie sporządziliby swoje szkice, a dalej projekty, ci drudzy szukają wśród tzw. gotowców czegoś, co po prostu by im odpowiadało. Czy jest jedna konkretna wskazówka: wybrać gotowy projekt domu, czy stawiać na indywidualny?

Gotowy projekt domu jest z założenia tańszy. Tylko z założenia

Gotowy projekt domu jest z założenia tańszy, bo ktoś raz zaprojektował swoją konstrukcję i po prostu sprzedaje jej dokumentację wielokrotnie. Taka sprzedaż zajmuje mu mniej czasu niż praca nad indywidualnymi projektami, więc też mniej za nią musi sobie liczyć.

Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że tak naprawdę do każdego projektu domu należy w pewnym wymiarze podejść indywidualnie. Dlaczego? – Chociażby dlatego, że różne są warunki geotechniczne. W jednym miejscu taki sam dom posadowimy na prostych i płytkich fundamentach, w innym potrzebne będą solidniejsze fundamenty sięgające (dosłownie) głębiej.

Gotowy projekt będzie zatem wymagał weryfikacji, a często dopracowania, czego raczej nikt nie wykona dla nas za darmo.

Indywidualny projekt domu

Nie każdy musi się z nami zgadzać, jednak naszym zdaniem lepiej postawić na projekt indywidualny. Poszukać swojej koncepcji, która będzie nam odpowiadała w 100%, a następnie wybrać się do sprawdzonego biura architektonicznego, by to wszystko omówić i podjąć właściwe decyzje.

Zerkając na stronę biura architektonicznego Archi Bia z Białegostoku, wychwytujemy bardzo cenną wskazówkę: liczy się wnętrze. Paradoksalnie czasem zapominamy o tym, gdy zaczynamy zastanawiać się nad projektem naszego wymarzonego domu – wizualizujemy sobie, jak ma wyglądać z zewnątrz, z jakich materiałów ma być zbudowany, jak będą w nim ułożone wnętrza, ale już nie myślimy o wykończeniu i aranżacji.

Główna wskazówka: współpraca z fachowcami od początku do końca

Nasza główna porada brzmi więc następująco: niezależnie od tego, czy pokusimy się o gotowy projekt domu, który będzie dopasowywany do naszych potrzeb, czy jednak postawimy na projekt indywidualny od zera, traktujmy temat kompleksowo. Od początku współpracujmy z fachowcami, z którymi ustalimy wszystkie ważne aspekty projektu (projektu architektoniczno-budowlanego i zagospodarowania przestrzennego), bo budowa domu to przecież z założenia inwestycja na lata… często na całe życie, prawda?

Regulamin korzystania z serwisu