projektowanie-terenow-zielonych

Zasady projektowania terenów zielonych

Przygotowując się do założenia własnego ogrodu, łatwo ulec złudzeniu, że tereny zielone nie wymagają planowania. Przecież najpiękniejsze zakątki kipiące zielenią i najwspanialsze eksplozje barwnych kwiatów są dziełem natury, która przecież nie korzysta z logicznych zasad i wzorów. Tymczasem uzyskanie efektu przypominającego nieskazitelne dzieło matki natury wymaga tak samo drobiazgowych przygotowań, jak zakładanie geometrycznego ogrodu w stylu francuskim.

Odtworzenie genialnych kompozycji przyrody, tak samo jak zaprojektowanie parku czy ogrodu w stylu klasycystycznym, wymaga precyzyjnego planowania i ścisłego przestrzegania zasad projektowania terenów zielonych – przekonuje specjalista z firmy DB-Ogrodzenia.

Brak znajomości i przestrzegania tych zasad sprawia, że efekt będzie daleki od zamierzonego, a zasadzone rośliny mogą po prostu nie przetrwać.

Wyznacz granice ogrodu

By ogród prezentował się spójnie, jako skończona całość, musi posiadać jasno wyznaczone granice. Jest to wymóg absolutnie konieczny, by ogród zapewniał poczucie schronienia w objęciach natury i izolował przebywające w nim osoby od niepożądanych czynników pochodzących z zewnątrz. Mówimy tu więc zarówno o umownych granicach, wyznaczanych przez większe rośliny, takie jak drzewa i krzewy, ale jednocześnie o ogrodzeniach w postaci klasycznych płotów.

Rośliny sadź z głową

Nasadzenia w ogrodzie warto prowadzić od roślin największych do najmniejszych. W pierwszej kolejności należy więc zająć się drzewami, następnie uzupełnić teren krzewami, dopiero potem sadzić byliny, a na końcu najniższą warstwę przy gruncie. Taka kolejność nasadzeń ułatwi wizualizację pełnej kompozycji i efektu końcowego, ale też oszczędzi zbędnego powtarzania zabiegów.

Sadzenie drzew wiąże się zwykle z wykorzystaniem większych narzędzi i angażuje kilka osób, a ilość wykonywanych przy tej czynności manewrów grozi uszkodzeniem trawnika. Szkoda byłoby zniszczyć przy okazji istniejące już klomby.

Aby zachować spójność kompozycji, podczas projektowania terenów zielonych lepiej nie eksperymentować ze zbytnią różnorodnością roślin w jednym miejscu. Najlepszy efekt wizualny uzyskamy przez wielokrotne powtórzenie jednego elementu, a więc np. przez duże nagromadzenie okazów konkretnej odmiany roślin w jednym miejscu.

Wybierając rośliny należy pamiętać o tym, by sięgać wyłącznie po gatunki zdolne do przetrwania w konkretnych warunkach klimatycznych. Mamy tu na myśli nie tylko warunki atmosferyczne, wynikające z szerokości geograficznej, w jakiej znajduje się działka, ale też poszczególne strefy ogrodu. Inne rośliny wykorzystasz w miejscach zacienionych, inne na skalnikach, jeszcze inne w pobliżu stawów i oczek wodnych.

Regulamin korzystania z serwisu