Zastosowanie drewna w architekturze ogrodowej

Naturalne drewno jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych. Na przekór rozwojowi nowych technologii i pomimo wynalezienia wielu alternatywnych materiałów, drewno cieszy się niesłabnącą popularnością i wciąż pozostaje najbardziej pożądanym surowcem podczas wykonywania rozmaitych elementów architektonicznych. Jakie zastosowanie znajduje drewno w architekturze ogrodowej?

Materiał budowlany prosto z natury

Drewno to niezwykle wdzięczny materiał, łatwo dostępny, trwały i nieskomplikowany w obróbce. Wykorzystywane jest do wznoszenia dużych konstrukcji budowlanych, jak całe domy, ale także przy tworzeniu elementów małej architektury ogrodowej – opowiada nasz rozmówca z przedsiębiorstwa Ecoax.

Wykorzystanie drewna w architekturze ogrodowej pozwala kreować elementy wyjątkowo piękne nie tylko dzięki naturalnej urodzie surowca, ale także możliwości formowania rozmaitych form rzeźbionych. W rezultacie wykonuje się z niego nie tylko meble ogrodowe, ale też inne elementy małej architektury, jak gazony, altany, pergole i rzeźby.

Zastosowania drewna w ogrodzie – nie tylko meble

Drewno jest niezastąpione, jeżeli w ogrodzie chcemy wyczarować romantyczną altanę lub przytulny zakątek wypoczynkowy z ławeczką. Jest też najlepszym materiałem do budowy gazonów, płotków i pergoli, a także mebli ogrodowych.

W ogrodach, w których planujemy uprawiać rośliny pnące, konieczne jest wzniesienie pergoli, kratek lub trejaży, które zazwyczaj wykonuje się z drzewa sosnowego. Wymienione elementy architektoniczne umożliwiają wyeksponowanie pnączy, ale mogą służyć także podziałowi przestrzeni ogrodu i oddzieleniu poszczególnych stref, np. odgradzając przydomowy warzywniak od przestrzeni rekreacyjnej.

Kolejnym bardzo cenionym elementem architektury ogrodowej z drewnaaltany. Te mogą przybierać różne formy. Delikatna altanka z ażurowych ścianek stanowi ochronę przed lekkim deszczem i jest piękną ozdobą ogrodu. Jeśli jednak altana ma służyć nam również w czasie bardzo niesprzyjającej pogody, warto zastanowić się nad solidniejszą konstrukcją z pełnymi ścianami.

Ogród to nie tylko miejsce wypoczynku dorosłych, ale także przestrzeń zabawy dla dzieci. Atrakcyjność ogrodu w oczach najmłodszych użytkowników podnoszą rozmaite urządzenia do zabawy. Drewno doskonale nadaje się do budowy obrzeży piaskownic, domków na drzewach, huśtawek i bujaków.

Elementy architektoniczne z drewna doskonale komponują się z zielenią ogrodu. Jednocześnie, pod warunkiem dobrego doboru gatunku drzewa i odpowiedniej impregnacji, mogą cieszyć oko i służyć wiernie przez wiele lat.

Regulamin korzystania z serwisu