bateria-lazienkowa

Zasady doboru baterii łazienkowej

Baterie łazienkowe stanowią bardzo ważny element aranżacji całości pomieszczenia i to właśnie one często przesądzają o wyglądzie łazienki. W zależności od tego, czy szukamy baterii do umywalki, wanny czy prysznica, powinniśmy kierować się określonymi zasadami. Przede wszystkim jednak unikajmy chaosu; ważne, aby wszystkie baterie pochodziły z jednej kolekcji i reprezentowały sobą ten sam styl. Jakie zatem możemy wyróżnić kryteria doboru?

 

Baterie łazienkowe to baterie umywalkowe, prysznicowe oraz wannowe. Przyjrzymy się kryteriom wyboru każdej z nich.

Umywalka

Główną zasadą dobru baterii łazienkowej do umywalki jest jej dopasowanie pod względem wielkości oraz stylu do umywalki tak, aby tworzyła z nią jedną całość. Najczęściej wybierany model to model klasyczny, sztorcowy, pamiętajmy jednak, iż zbyt duży nie będzie pasował do małej umywalki, gdyż wówczas woda będzie chlapać na boki. Do obszernych umywalek nie montujmy baterii o krótkiej wylewce; komfort użytkowania takiej umywalki będzie bowiem niewielki. Do wyboru mamy jeszcze baterie łazienkowe ścienne, które powinny być montowane około 25-35cm nad krawędzią umywalki. Jeśli natomiast posiadamy umywalkę w kształcie misy, stawianą na blacie, zdecydujmy się na model z podwyższonym korpusem.  Niemniej ważny jest styl baterii. Do klasycznych, tradycyjnych łazienek wybierzmy baterie o delikatnej formie i opływowych kształtach. Do wnętrz nowoczesnych, wybierajmy te o wyraźnych liniach oraz nieco kubistycznych kształtach. Szeroki wybór baterii umywalkowych znajdziemy w internetowym sklepie Eurołazienki, w którym skompletujemy także inne, niezbędne akcesoria łazienkowe.

Prysznic

Ten rodzaj baterii podzielić można na dwie zasadnicze grupy: na i podtynkowe. Klasyczne baterie natynkowe nadają się przede wszystkim do tradycyjnych, przestronnych wnętrz oraz dużych kabin. Podtynkowe z kolei, cieszące się coraz większą popularnością, optycznie powiększają przestrzeń i nadają się przede wszystkim do małych łazienek. Posiadają dodatkowe płaskie, funkcjonalne powierzchnie, które mogą być przeznaczone do przechowywania kosmetyków. Maskownica może być prostokątna lub owalna, a dźwignie pełne lub z otworem. Wybór zależy od stylu całości i rozmiarów pomieszczenia. Ciekawą propozycją dla osób starszych oraz rodziców małych dzieci są baterie termostatyczne, blokujące przepływ wody cieplejszej niż 38° C.

Wanna

Ze względu na wygodę użytkowania, najbardziej popularnymi modelami pozostają modele ścienne o subtelnych lub mocno zarysowanych krawędziach. Inne modele, to modele sztorcowe jedno albo kilkuotworowe. Kryteria doboru tego typu baterii są podobne jak w przypadku umywalek. Liczy się nie tylko bowiem komfort oraz wygoda użytkowania, lecz również dopasowanie łazienki do stylu wanny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu