serwis fotowoltaiki

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instalacji fotowoltaicznej – gdzie i kiedy?

Fotowoltaika cieszy się obecnie dużym powodzenie, a z uwagi na wiele jej zalet coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli. Chociaż mikro elektrownie słoneczne są reklamowane jako bezobsługowe i bezawaryjne, w rzeczywistości jak każdy materiał czy urządzenie na skutek eksploatacji ulegają zużyciu. Dlatego od czasu do czasu warto zlecić ich serwis. Kiedy należy to zrobić i gdzie szukać odpowiedniej usługi?

Fotowoltaika trwała, ale nie wieczna

Popularyzacja fotowoltaiki z pewnością wynika z jej wielu zalet, do których zalicza się między innymi możliwość produkcji darmowego prądu. Jednak zanim to nastąpi, trzeba sporo zainwestować w panele, falownik i inne elementy instalacyjne. Przez wiele lat producenci systemów PV reklamowali je jako te, które mogą pracować bezawaryjnie nawet 25 lat. Obecnie większość osób już wie, że jest to tylko chwyt reklamowy, a elementy instalacji zawodzą podobnie, jak wszystkie inne domowe systemy czy urządzenia.

Przewagą fotowoltaiki jest to, że elementy wysokiej jakości nie wymagają częstych napraw. Warto jednak pamiętać, że każdy, nawet najbardziej wytrzymały system, jeśli zostanie zaniedbany, straci swoje możliwości. Panele fotowoltaiczne są narażone na zmienne warunki atmosferyczne, uderzenia deszczu i gradu, fragmentów gałęzi, ptaków, podmuchy wiatru czy częsty kontakt z wilgocią. Dlatego należy przeprowadzać ich czyszczenie oraz kontrolować stan techniczny. Pomocą w tych zadaniach służy firma Adviser Solutions, która prowadzi serwis gwarancyjny i pogwarancyjny fotowoltaiki.

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny fotowoltaiki – kiedy z niego skorzystać?

Zarówno serwis gwarancyjny, jak i pogwarancyjny fotowoltaiki obejmuje szereg różnych czynności. Zaliczają się do nich:

  • usuwanie usterek i wymiana sprzętu uszkodzonego,
  • przeglądy okresowe, dokonywane w celu zweryfikowania stanu technicznego instalacji PV, stabilności montażu, sprawności inwertera i paneli,
  • kontrole przewodów i elementów instalacji elektrycznej (wyłączniki, zabezpieczenia).

Serwis gwarancyjny fotowoltaiki ma na celu usunięcie usterek, jakie pojawiły się w okresie gwarancji udzielonej przez producenta lub wykonawcę. W tym czasie wszelkie prace są wykonywane bezpłatnie. Można też dokonać wymiany panelu, falownika czy innego elementu konstrukcji, w którym ujawniła się wada fabryczna. Prace naprawcze wykonywane po upłynięciu tego okresu są już wykonywane odpłatnie. Pomimo to jednak warto co pewien czas zlecić profilaktyczny przegląd techniczny, aby wyeliminować ryzyko powstania poważnej, kosztownej w naprawie awarii.

Regulamin korzystania z serwisu