malowanie ram okiennych

Jak dbać o okna z drewna?

Okna z drewna to wyjątkowo estetyczny element aranżacji wnętrza, który nadaje elegancji każdemu pomieszczeniu. Drewno to długowieczny surowiec o niezaprzeczalnych walorach dekoracyjnych. Dzięki regularnej konserwacji ram okiennych możemy znacząco wydłużyć żywotność okien. Jak dbać o okna z drewna, aby pozostały w pełni funkcjonalne i zawsze pięknie się prezentowały? Podpowiadamy, na czym polega konserwacja okien z drewna.

Na czym polega pielęgnacja okien drewnianych?

Wszystkie okna drewniane wymagają regularnego czyszczenia, w tym usuwania osiadającego na nich kurzu, który jest źródłem drobnoustrojów chorobotwórczych. Ramy drewniane wystarczy dokładnie przetrzeć ścierką zwilżoną wodą zmieszaną z płynem do naczyń. W przeciwieństwie do okien wykonanych z innych materiałów, okien z drewna nie czyścimy preparatami zawierającymi w swoim składzie salmiak (powstający w wyniku reakcji kwasu solnego i amoniaku), ponieważ wpływa on niekorzystnie na stan drewna, co może skutkować uszkodzeniem struktury lakieru. Drugim krokiem jest delikatne nałożenie na wyschnięte ramy specjalnego mleczka do pielęgnacji drewna, np. emulsji pielęgnacyjnej marki Sikkens. Konserwację okien zaleca się przeprowadzać dwa razy do roku – na wiosnę i jesień.

Lakierowanie okien z drewna

Zaletą okien drewnianych jest możliwość ich wielokrotnego malowania i poddawania renowacji. Działania te sprawiają, że pomimo użytkowania okna cały czas wyglądają jak nowe. Jeśli zauważymy uszkodzenia na powłoce ochronnej, koniecznie przystąpmy do pracy. Lakierując okno ochronimy je przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Do wyboru mamy powłoki bezbarwne, którymi podkreślimy naturalną barwę okien i dodamy im świeżego wyglądu. Osoby, które chcą zmienić dekorację wnętrza, mogą pokryć ramę powłoką kryjącą. Można to zrobić za pomocą farby rekomendowanej przez producenta stolarki.

W przypadku egzotycznych gatunków drewna postępowanie jest nieco inne. Przykładowo niezwykle estetyczne okna meranti, które możemy kupić u producenta okien i drzwi drewnianych Wiktorczyk, nie należy pokrywać zwykłymi lakierami. Wynika to z faktu, że drewno egzotyczne jest bardziej oleiste i standardowe powłoki malarskie nie zapewniają odpowiedniej ochrony. Tropikalne gatunki drewna wymagają zabezpieczenia specjalnymi podkładami. Dzięki temu drewno nie ulęgnie pęknięciom.

Sezonowe prace renowacyjne okien drewnianych

Raz do roku warto sprawdzić kondycję okien drewnianych. Pod uwagę należy wziąć stan powłoki lakierniczej, szczelność okien oraz stan uszczelek i okuć. Przegląd najlepiej wykonać na wiosnę, ponieważ w okresie zimowym okna z drewna są najbardziej narażone na uszkodzenia. Przyjrzyjmy się, czy na ramie nie ma żadnych zadrapań. Jeśli je zauważymy, można je wygładzić za pomocą delikatnego papieru ściernego, a następnie zabezpieczyć powłoką lakierniczą. Metalowe elementy konserwuje się preparatami zapobiegającymi nadmiernemu tarciu.

Regulamin korzystania z serwisu