Żurawie budowlane do prac szklarskich i instalacji ścian osłonowych

Przenoszenie masywnych urządzeń, pomników, ciężkich sprzętów domowych, czy wznoszenie konstrukcji z drewna i stali, to tylko niektóre z możliwych sposobów wykorzystania mini żurawi. Jednak zdecydowanie najpopularniejszym zastosowaniem tych kompaktowych dźwigów są prace związane z montażem stolarki otworowej, a więc przeszkleń i ścian osłonowych.

Jak zamontować szyby o wadze dochodzącej 2 ton na elewacji centrum handlowego? Jak wznieść szklaną fasadę nowoczesnego drapacza chmur? W jaki sposób zainstalować ściany osłonowe w budynku, liczącym sobie kilkanaście pięter? Odpowiedzią na wszystkie te pytania (i wyzwania) są mini żurawie budowlane.

Dźwig budowlany do pracy na ograniczonej przestrzeni

Montaż przeszkleń, zwłaszcza tych bardzo dużych, ciężkich, a zarazem drogich, wymaga doskonałej precyzji. Tradycyjnie tego typu zadania wykonywano ręcznie, przy czym do instalacji każdego pojedynczego elementu niezbędne było zaangażowanie kilkunastoosobowej ekipy i przynajmniej pół godziny pracy. Dużym problemem podczas takich realizacji okazywały się zwykle straty materiałowe, wynikające z nieuniknionych błędów i wypadków.

Nic więc dziwnego, że coraz częściej zespół pracowników zastępuje specjalistyczny sprzęt. Mamy tu na myśli przenośne żurawie budowlane. Wymiary małych dźwigów pozwalają na używanie ich nie tylko od zewnętrznej strony elewacji, ale także od środka, z poziomu poszczególnych pięter.

Kompaktowe rozmiary w połączeniu z dużymi możliwościami sprawiają, że mini dźwig jest urządzeniem uniwersalnym, niezastąpionym podczas robót na ograniczonej przestrzeni. Na tyle lekkie, że można transportować je przyczepą samochodową i windą towarową, na tyle wąskie, że bez  trudu przejadą przez jednoskrzydłowe drzwi, stanowią idealne rozwiązanie dla stolarki okiennej.

Bezpieczny i precyzyjny montaż przeszkleń oraz osłon

Wielkość nie jest jedyną cechą, decydującą o przydatności mini żurawi podczas prac nad fasadami. Tym, co przesądza o wyborze podnośnika budowlanego jest jego sprawność. Małe dźwigi Maeda, w zależności od modelu, są w stanie bezpiecznie podnosić szyby i ściany o wadze od jednej do kilku ton. Takie możliwości zapewnia wyposażenie, w  postaci specjalnych przyssawek próżniowych.

Po podniesieniu ciężkiego elementu fasady konieczne jest jeszcze umieszczenie go w przygotowanym otworze. Również na tym etapie mini dźwigi nie zawodzą – przekonuje nasz rozmówca z przedsiębiorstwa MINI ŻURAWIE Paweł Michalczewski.

Zaawansowany technologicznie panel sterowania pozwala operatorowi precyzyjnie manewrować kruchym ładunkiem, jednocześnie panując nad stabilnością całej maszyny. Do ostatecznego posadowienia elementu potrzebni są dodatkowi pracownicy, ale nie kilkunastu, a zaledwie dwóch. Montaż pojedynczej szyby o bardzo dużej powierzchni zajmuje  w takim przypadku kilka minut.

Wykorzystanie małych dźwigów budowlanych pozwala więc znacznie przyspieszyć prace instalacyjne, a jednocześnie ograniczyć wydatki na ekipę oraz koszty ewentualnych strat. Firmy zainteresowane wypróbowaniem takiego sprzętu mogą zwrócić się do wypożyczalni mini żurawi lub od razu zdecydować się na kupno.

Regulamin korzystania z serwisu