Aktualne trendy w projektowaniu domów

Czy w projektach budowanych dziś domów można doszukać się wspólnych elementów? Oczywiście, łatwo je zauważyć, nawet nie będąc zawodowym architektem. Co zatem wyróżnia nowoczesne domy? Czy zauważalne dziś trendy utrzymają się również w przyszłości? Nasze podsumowanie i prognozy na przyszłość z tej dziedziny prezentujemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Proste formy domów

Pierwszym trendem wartym odnotowania są proste bryły. Wbrew pozorom, wcale nie jest tak, że wszystkie domy zbudowane na planie prostokąta i posiadające dach dwuspadowy wyglądają podobnie. Naszą opinię potwierdza ekspert z firmy TS-koncept: mnogość możliwych detali i wykończeń takich budynków sprawia, że mimo podobnej formy wyglądają one oryginalnie i atrakcyjnie wizualnie. Takim elementem różnicującym może być np. ciekawie zaprojektowana weranda, ale też kształty okien czy kolory farb. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się też domy z dodatkowym piętrem lub poddaszem użytkowym, które nie tylko nadaje budynkowi stylowy wygląd, ale też zwiększa metraż przestrzeni użytkowej. Drugim zauważalnym trendem jeśli chodzi o kształt domów są konstrukcje parterowe o rozbudowanej poprzez duplikację czy powielenie bryle. W obu wymienionych typach domów zwykle nie ma piwnicy.

Funkcjonalność i energooszczędność

Proste bryły domów są wyrazem funkcjonalnego podejścia do budownictwa, które można również zaobserwować w zakresie aranżacji wnętrz. Domy o prostej bryle są łatwiejsze i tańsze w zagospodarowaniu, a do tego bardziej energooszczędne. Koszty późniejszej eksploatacji projektowanego budynku odgrywają dziś bardzo dużą rolę. Co prawda, nie wszystkie powstające dziś domy można nazwać energooszczędnymi czy pasywnymi, bo do tego muszą być spełnione dość surowe wymogi, ale nawet w budynkach nieaspirujących do tego miana wykorzystywane są rozwiązania zmniejszające zużycie energii elektrycznej oraz jej bardziej ekologiczne źródła. Chętnie stosuje się duże przeszklenia zapewniające optymalny dopływ dziennego światła do wnętrz, a do tego nadające budynkom elegancki wygląd. W ograniczeniu strat energii pomaga również odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata. Jeśli chodzi o materiały, poza szkłem chętnie sięga się po stal, naturalne kamienie, klinkier, cegłę. Ciekawym dodatkiem są też tarasy usytuowane nad garażem oraz szklane balustrady. Jeśli chodzi o preferowaną wielkość, dominującym trendem w dzisiejszych projektach domów są mniejsze budynki do 140 m²: zarówno ze względu na wysokie ceny działek (zwłaszcza w okolicach większych miast), jak i optymalizację kosztów budowy i użytkowania domu. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu