Ogrodowa architektura drewniana

Architekturą drewnianą w ogrodzie nazywamy elementy i akcesoria drewniane o charakterze praktycznym albo dekoracyjnym. Przykładem tej architektury są: altany, pergole, ogrodzenia, donice, meble ogrodowe i rollbordery. Dlaczego warto wzbogacić ogród o elementy drewnianej architektury?

Pomimo rozwoju technologii, sztuczne materiały wciąż przegrywają z drewnem. Jest to bowiem materiał uniwersalny i ponadczasowy, łączący w sobie elementy tradycji i nowoczesności. Co więcej, drewno pasuje do każdego ogrodu, bez względu na jego styl i wielkość. W Polsce, do produkcji architektury ogrodowej, najczęściej wykorzystujemy europejskie gatunki drzewa. Dominują u nas elementy wykonane z sosny, modrzewia i świerku. Realizacje w oparciu o droższe rodzaj drewna są raczej rzadkością.

Elementy ogrodowej architektury drewnianej

Niezależnie od gatunku drzewa, wszystkie elementy drewnianej architektury ogrodowej wyglądają bardzo naturalnie i zmieniają ogród w miejsce tętniące życiem, które pozwala człowiekowi odbudować kontakt z naturą. Tym bardziej, jeśli na co dzień mieszkamy w mieście, a śniadanie albo rekreacja w ogrodzie jest naszą jedyną formą kontaktu z przyrodą.

W zasadzie wszystkie elementy architektury ogrodowej mogą być wykonane z drewna. Począwszy od ogrodzeń i płotów, poprzez altany, ścieżki, rollbordery, meble ogrodowe, aż po duże konstrukcje, jak np. drewutnie, narzędziownie, domki czy place zabaw. Bardzo chętnie kupujemy również donice drewniane, które pozwalają stworzyć w ogrodzie piękne rabaty i można w nich hodować ciepłolubne gatunki drzewek, które chowamy na zimę do domu.

Wybierając wyroby z drewna, raczej stawiajmy na prostotę, ponieważ tkwi w niej naturalna elegancja, która zawsze jest w modzie. Ostatnio panuje także trend na niemalowane drewno, o widocznym usłojeniu.

Zabezpieczanie drewna

Najczęściej wykorzystuje się do produkcji małej architektury ogrodowej sosny. Żeby zabezpieczyć ją przed warunkami atmosferycznymi, konieczna jest odpowiednia impregnacja. Jedną z najskuteczniejszych metod jest impregnacja ciśnieniowa, którą wtłacza się w głąb drewna. Możemy też po prostu pomalować drewno impregnatem, niestety naniesiona w ten sposób warstwa ochronna jest dość cienka i konieczne jest jej regularne odnawianie.

Jak wyjaśnia pracownik z firmy Arkadia – popularnym środkiem do impregnacji drewna jest np. olej lniany. Pokrywa on drewno ochronną warstwą, która sprawia, że nieco ciemnieje. W sklepach możemy również otrzymać nowoczesne oleje bezbarwne lub koloryzujące. Pamiętajmy, że do malowania drewna najlepiej sprawdzą się farby matowe, ponieważ nie odbijają światła. W przypadku farb kolorowych, warto dostosować ich barwę do reszty kompozycji w ogrodzie. Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć drewniane konstrukcje, umieśćmy je na izolacyjnym podłożu, jak np. grys czy piasek, a nie na ziemi.

Regulamin korzystania z serwisu