projektowanie-wentylacji

Projektowanie instalacji wentylacyjnej krok po kroku

Prawidłowo zaprojektowana i sprawnie działająca instalacja wentylacyjna jest podstawą właściwego funkcjonowania każdego domu. Dostarcza odpowiednie ilości powietrza osobom przebywającym w jego wnętrzu, wpływając na ich zdrowie oraz komfort życia. Szczelne drzwi i okna zaburzają naturalną cyrkulację powietrza; by przeciwdziałać między innymi wilgoci, niezbędna jest instalacja wentylacyjna. Jak ją zaprojektować?

 

Przede wszystkim każda instalacja wentylacyjna powinna być dostosowana do potrzeb oraz wymagań inwestora. Przy jej projektowaniu liczy się każdy detal, w tym estetyka całości, czyli walory wizualne widocznych elementów instalacji. Powinna być ekonomiczna, nie zużywać zbyt wiele energii elektrycznej, a także dobrze wykonana, czyli przede wszystkim szczelna. Dowiedz się, jak krok po kroku ją zaprojektować?

Charakter pomieszczenia

Pierwszym krokiem w projektowaniu instalacji wentylacyjnej będzie odpowiedzenie sobie na kilka prostych pytań. Jaki będzie charakter pomieszczenia? Będzie duże czy małe? Ile osób będzie się w nim znajdywało? Jaka jest jego dokładna powierzchnia? Następnie zaopatrzmy się w rzuty i przekroje architektoniczne domu, plan zagospodarowania terenu oraz zlokalizujmy najbardziej uciążliwe źródło zanieczyszczeń.

Strefy

Kolejnym etapem jest wyznaczenie stref pomieszczeń powietrza nawiewanego i wywiewanego oraz wykonanie stosownych obliczeń. Przy planowaniu instalacji przyjmuje się tak zwaną krotność wymiany powietrza w obiekcie, która oscyluje pomiędzy 0,8 a 1,2. Po przemnożeniu przez tę wartość kubatury obiektu, otrzymamy ilość świeżego powietrza, która powinna zostać dostarczona do obiektu. Kolejny krok, to poszukiwanie odpowiedniego urządzenia. Pamiętajmy, iż powinno ono osiągać wydajność przy sprężu 100-150Pa. Dzięki niemu instalacja jest w stanie pokonywać opory stawiane przez kolanka, trójniki czy przewody elastyczne. Jeśli nie czujemy się na siłach samodzielnie stworzyć projektu instalacji, zwróćmy się do firmy projektowo-wykonawczej Klima-Venta, świadczącej usługi nie tylko projektowania czy wykonawstwa instalacji, lecz również jej serwisowania.

Instalacja

Nadszedł czas na zaprojektowanie właściwej instalacji, a zatem dobór odpowiednich nawiewników i wywiewników, wyznaczenie trasy kanałów nawiewnych i wywiewnych, lokalizacji czerpni i wyrzutni, a także rozprowadzenie kanałów powietrznych oraz narysowanie ich na rzutach architektonicznych. Na koniec pozostaje tylko dobrać materiały, z których wykonane zostaną kanały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu