Projektowanie łazienki. Na co zwrócić uwagę?

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Coraz częściej nie tylko się w niej myjemy, robimy pranie, ale też relaksujemy. Przed zaprojektowaniem łazienki warto zweryfikować potrzeby wszystkich domowników. Pomieszczenie ma być nie tylko ładnie urządzone, ale przede wszystkim funkcjonalne. Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę na etapie projektowania łazienki.

 

W przypadku tego wyjątkowego pomieszczenia nie warto ślepo podążać za tym, co modne. Niektóre rozwiązania może i są piękne, ale potrafią korzystanie z łazienki zamienić w prawdziwą udrękę. O wiele lepiej postawić na uniwersalność i komfort.

Instalacje sanitarne

To pierwszy element, na który powinieneś zwrócić uwagę projektując łazienkę. Jeżeli budujesz dom warto aranżację stworzyć wcześniej, by wszelkie przyłącza zostały zamontowane w odpowiednich miejscach. Plan powinien zawierać rozmieszczenie mediów, armatury i białego montażu – tylko w ten sposób unikniesz rażących błędów.

W trudniejszej sytuacji są osoby, które zamierzają łazienkę wyremontować. Zmiany w pierwotnym układzie pomieszczenia nie zawsze są możliwe. Wstawienie wanny w innym miejscu może na przykład przeciążyć konstrukcję budynku. Jeśli zamierzasz ingerować w piony kanalizacyjne, koniecznie zatrudnij fachowca.

Funkcjonalność 

Projektując łazienkę trzeba kierować się przede wszystkim rozsądkiem. W małej przestrzeni nie ma zwykle miejsca na wannę, albo duży grzejnik, lepiej więc sprawdzą się prysznic i ogrzewanie podłogowe. Ważne jest zachowanie między urządzeniami odpowiednich odległości. Powinieneś zadbać np. o to, by drzwi do kabiny prysznicowej swobodnie się otwierały i nie zahaczały o inne sprzęty. Jeżeli w łazience nie ma tyle miejsca, wybierz drzwi przesuwne lub zasłonkę.

Warto pomyśleć także o wzroście i szczególnych potrzebach domowników. Umywalka, sedes, szafki powinny znaleźć się na takiej wysokości, by wszystkim wygodnie się z nich korzystało. Urządzając łazienkę dla osoby starszej uwzględnij w projekcie specjalne uchwyty, drążki czy siedziska.

Wyposażenie 

W przypadku łazienki najlepiej sprawdzają się uniwersalne wzory i kolory. Płytki w neutralnych odcieniach i białe sanitariaty zawsze będą na czasie.

Wybierając ceramikę łazienkową najlepiej postawić na sprzęty od jednego producenta. To ważne ze względu na możliwą różnicę w kolorze. Biel ma bardzo wiele odcieni, a wprawne oko szybko zauważy różnicę. Ten pozornie drobny błąd może zepsuć wygląd całej łazienki – podkreśla ekspert z firmy Metalik.

Meble łazienkowe powinny być odporne na panującą w tym pomieszczeniu wilgoć. Dobrze sprawdzą się tworzywa naturalne, np. kamień i drewno egzotyczne. Tanie płyty laminowane mogą  szybko ulec zniszczeniu.

W projekcie łazienki nie może zabraknąć również oświetlenia. Najlepiej postawić na kilka jego rodzajów: górne, które rozświetli całe pomieszczenie, punktowe przy lustrze oraz dekoracyjne. Pamiętaj, że skóra najlepiej prezentuje się w świetle o ciepłej barwie. Oświetlenie powinno oczywiście być odporne na wilgoć.

Lustro to kolejny ważny element wnętrza. Odpowiednio dobrane rozświetli i powiększy łazienkę. Może być wklejone w ścianę, wiszące, a nawet stojące. Istotne, by wszyscy domownicy swobodnie mogli się w nim przejrzeć.

Zaprojektowanie funkcjonalnej i ładnej łazienki wymaga przemyślenia wielu szczegółów. Jeżeli obawiasz się, że nie sprostasz samodzielnie temu zadaniu, warto poprosić o pomoc fachowców. Wystarczy, że podzielisz się z nimi swoim pomysłem, a oni zajmą się wizualizacją i wykonaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu