Zalety stolarki aluminiowej

Aluminium to materiał stosunkowo nowy w architekturze – początkowo wykorzystywany był przede wszystkim w budownictwie użytkowym, coraz częściej jednak sięga się po niego również w przypadku budownictwie mieszkaniowym. Nic w tym dziwnego, ponieważ wykonana z niego stolarka okienna i drzwiowa posiada liczne zalety.

Wysoka wytrzymałość mechaniczna

Najważniejszą zaletą aluminium jest jego bardzo wysoka wytrzymałość, dzięki której jest ono w stanie przenosić duże obciążenia bez zmiany swego pierwotnego kształtu. Nawet cienka aluminiowa rama może być wykorzystana w produkcji okien i drzwi o bardzo dużej powierzchni. Mimo to ramy wykonane z aluminium są wyjątkowo lekkie, a więc łatwe w transporcie oraz montażu.

Odporność na czynniki zewnętrzne

Każde okno jest narażone na wiele czynników środowiskowych – najgroźniejsze z nich to wilgoć, wysokie i niskie temperatury oraz UV. Aluminium doskonale radzi sobie ze wszystkimi: nie rdzewieje, nie odkształca się i nie blaknie. Ponadto jest całkowicie odporne na grzyby, pleśnie oraz mech. Inaczej niż w przypadku okien drewnianych stolarka aluminiowa nie wymaga – poza myciem – żadnych specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Izolacyjność termiczna

Okna i drzwi mają niebagatelny wpływ na utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury w pomieszczeniu, a tym samym na koszty eksploatacji pomieszczeń. Od ich współczynnika izolacyjności cieplnej zależy, jak wiele ciepła będzie przez nie uciekać – oczywiście, im wyższy, tym lepiej. Wbrew obiegowym opiniom, aluminium zapewnia świetną izolacyjność cieplną – stolarka aluminiowa może być z powodzeniem stosowana w budownictwie energooszczędnym, nastawionym na maksymalne ograniczenie strat energii cieplnej.

Estetyka

Okna to jeden z najważniejszych elementów decydujących o wyglądzie całego budynku – zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Ogromnym plusem ramy okiennej z aluminium jest fakt, że jest ona cienka, a zatem nie blokuje napływu światła słonecznego do pomieszczeń. Tym samym sprawia ona, że wnętrze staje się znacznie przytulniejsze, a do jego oświetlenia potrzeba mniej energii. Ramy okienne można wykonać w praktycznie dowolnym kolorze lub pokryć wytrzymałą okleiną, upodabniającą je do ram drewnianych – z tego powodu spiszą się nie tylko w nowoczesnych budynkach, ale również w domach nawiązujących do bardziej tradycyjnych wzorców.

Wysokiej jakości stolarką aluminiową znajdziemy w ofercie firmy Alumex z Warszawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu