Opinia generalnego wykonawcy. Dlaczego ma znaczenie?

Jeśli przed Tobą złożona i wieloetapowa inwestycja budowlana albo remontowa, możesz liczyć na profesjonalne wsparcie generalnego wykonawcy. Niestety, nie każdy z nich cieszy się dobrą opinią. Czy informacje, które znajdziesz w sieci, są ważnym kryterium wyboru generalnego wykonawcy? Do jakiego stopnia warto się nimi kierować? Dowiedz się, na czym polega praca generalnego wykonawcy, jak może Ci on pomóc i jak wybrać tego najlepszego.

Generalny wykonawca – Twój koordynator prac budowlanych

Generalny wykonawca to podmiot, który bierze odpowiedzialność za ogół prac budowlanych od wykopania fundamentu po wykończenie obiektu. W odróżnieniu od podwykonawców, którzy zajmują się tylko wąską działką, generalny wykonawca czuwa nad wszystkimi etapami prac i koordynuje je. Do niego należy także dobór podwykonawców, za których pracę ręczy.

To, że znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej, a następnie różnych ekip wykończeniowych jest trudne, nie jest żadną tajemnicą – mówi specjalista z Łęgprzem. – W najgorszym razie na każdym etapie prac inwestor będzie miał problemy, dodatkowe koszta i opóźnienia, a odpowiedzialność za taki stan rzeczy będzie się rozmywać. Zatrudnienie generalnego wykonawcy to powierzenie odpowiedzialności za przebieg, terminowość i efekty prac budowlanych w jedne ręce.

„Organem”, który zapewnia sprawny przebieg prac na budowie, jest kierownik budowy. Dobry generalny wykonawca zatrudnia osobę, którą może oddelegować do tego zadania. Pośredniczy ona w kontaktach między inwestorem, generalnym wykonawcą i podwykonawcami, a także monitoruje, czy efekty robót pokrywają się z założeniami.

Opinia generalnego wykonawcy. Dlaczego warto wziąć ją pod uwagę?

Tak jak różne są ekipy budowlane, tak też różni są generalni wykonawcy. Aby założyć firmę, która zajmuje się generalnym wykonawstwem, nie trzeba mieć żadnych szczególnych uprawnień czy wykształcenia kierunkowego. Trzeba jedynie zatrudniać osoby dysponujące takimi uprawnieniami.

Realizacje generalnego wykonawcy dają pewne wyobrażenie o jego możliwościach. Widzimy jednak tylko rezultat, a nie przebieg prac, a to właśnie na tym etapie możemy stracić sporo pieniędzy i nerwów. Jak tego uniknąć?

Najprościej jest zasięgnąć opinii o kilku wytypowanych generalnych wykonawcach. Warto w pierwszej kolejności szukać wśród tych, którzy mają za sobą realizację podobną do tego, co planujesz.

Opinii można szukać w sieci, ale dobrze też skorzystać z sieci znajomych zarówno w bezpośrednich rozmowach, jak i w mediach społecznościowych. Którego generalnego wykonawcę wybrać? Tego najchętniej polecanego. Jeśli wiele osób wskazuje jedną firmę jako godną zaufania, to bardzo dobry znak!

Zapoznając się z opiniami obcych osób, trzeba mieć na uwadze to, że ludzie znacznie chętniej dzielą się tymi negatywnymi niż pozytywnymi. Pierwsze, co robi niezadowolony inwestor, to dzieli się swoimi wrażeniami, np. opisuje historię problematycznej budowy na forum tematycznym. Brak dobrych opinii nie musi oznaczać, że wykonawca jest nierzetelny. Z kolei brak negatywnych opinii to bardzo dobry sygnał.

Choć Internet może dostarczać wielu cennych informacji, trzeba do nich podchodzić z rezerwą. Przy szukaniu generalnego wykonawcy najlepiej sprawdza się stara dobra poczta pantoflowa. Jeśli opinie z sieci potwierdzają słowa Twoich znajomych – dobrze trafiłeś!

Regulamin korzystania z serwisu